Kuşağımın en gözde kahramanı

Steven Spielberg – Peter Jackson işbirliği, “TENTEN’İN MACERALARI”nda,naif ve nostaljik çizgi roman kahramanını genç nesillere tanıtıyor

Viktor APALAÇİ
23 Kasım 2011 Çarşamba

Belçikalı çizer Herge’nin 1929’da yarattığı genç gazeteci Tenten karakterinin maceraları insanları yarım asır eğlendirdi. Hollywood’un en çocuk ruhlu yönetmeni olan Steven Spielberg, Tenten’in 3 macerasını birleştirerek, 30 yıllık rüyasını gerçekleştirdi. Performans yakalama tekniği ile yapılan film teknik açıdan çok başarılı. Tenten’in demode kaldığının, İndiana Jones vari bir karaktere dönüştürülmüş olmasının eleştirilmesine rağmen, benim için, kuşağımın en gözde çizgi roman kahramanı ile buluşmak, eski bir dosta rastlamak tadındaydı.

“Tintin” (Tenten) çocukluk yıllarımın unutulmaz çizgi roman kahramanıydı. Çocukları için Fransız eğitimini seçen frankofon ailelerin en makbul doğum günü hediyesi, kalın kaplı original “Tintin” ciltleriydi.

Ziyarete gittiğimiz evlerde, dünyanın bu en ünlü çizgi roman kahramanlarının ciltlerine rastlamak prestij işareti idi.

“Tintin” karakterinin yaratıcısı, gerçek adı Georges Prosper Remi olan Belçikalı çizer Hergé idi. Henüz 22 yaşında, çiçeği burnunda bir çizerken 1929’da yarattığı “Tintin”in original 24 macerası var.

Yayınlandığı 1976 yılına kadar, dünya çapında 70 dile çevrilen “Tintin” 200 milyon adet satmıştı. Klasikleşmiş bu çizgi roman kahramanını filmleştirmek, Hollywood’un çocuk ruhlu yönetmeni olan Steven Spielberg’ün 30 yıllık rüyasıydı.

Hergé’nin sinema uyarlamasına kesinlikle karşı çıkmasından sonra, Spielberg elinde bulunan bu film haklarını Hergé’nin dul eşinden satın alabilmiş.

Yayına yapımcı olarak “Yüzüklerin Efendisi”nin yaratıcısı Peter Jackson’ı alan Spielberg, “Tenten’in Maceraları / The Aventures of Tintin” ile, 40 yıllık sinema kariyerinin ilk animasyon filmine imzasını atmış.

“Hareket Yakalama” (motion capture) teknolojisi ile çekilen filmde, Spielberg-Jackson ikilisinin ortaya çıkardıkları iş, teknik açıdan çok başarılı. “Tenten”in demode kalığının, Spielberg’in elinde İndiana Jones vari bir karaktere dönüştürülmüş olmasının eleştirilmesine rağmen, benim için, kuşağımın en gözde çizgi roman kahramanı ile buluşmak eski bir dosta rastlamak tadındaydı.

Rakipleri “Asterix”, “Red Kit” ve “Şirinler”den daha popüler olan Tenten, 17-18 yaşlarında Belçikalı bir gazeteci.

Şiddetten arınmış, naif bir karakter olan Tenten, hep doğrulardan yanadır. Yaşı hiç büyümez, yayınlandığı 50 yıl boyunca hep aynı yaşta kalır.

YÜREKLİ,DÜRÜST,  ASEKSÜEL KAHRAMAN

Kadınlarla, kızlarla duygusal ilişkisi yoktur. Aseksüeldir. Soyadı yoktur, geçmişi ve ailesi hakkında bilgi yoktur. Lider ruhlu, yürekli, dürüst, duyarlı, kararlıdır.

Kibar, güçlü ve yetenekli Tenten kötülerin takipçisidir. Can yoldaşı, Terrier cinsi, akıllı köpeği Milou’dur.

Yardımcıları, sürekli sarhoş dolaşan, küfürbaz, iyiliksever, aslan yürekli, komik ve sevimli, rom meraklısı Kaptan Haddock, gelmiş geçmiş en beceriksiz, etkisiz ve sakar ikiz dedektifler Dupond ve Dupont, ilginç buluşlarıyla öne çıkan dalgın Profesör Tournesol’dur.

Çeşitli dillere çevrilmiş, yarım yüzyıl tüm dünyada yayımlanmış ve “Tintin”in yaratıcısı Hergé’nin geçmişteki tek kara leke, ırkçı eğilimlere sahip bir Nazi sempatizanı oluşuydu.

Her iki savaşta ülkesi Alman işgaline uğrayan Hergé, Nazi işgali esnasında “Tintin”i yayınlamaya, işgalcilerin sesi haline gelmiş Le Soir’da devam etmişti. Savaş sonrası, hakkında soruşmalar açıldığında, Hergé “Nazi işbirlikçisi” suçlamalarını reddetmişti.

Hergé, ABD’deki Yahudi-Amerikan sermayedarlara olan tepkisini Tenten’in maceralarında dile getiriyordu.

Steven Moffrat, Edgar Wrigh ve Joe Cornish’ten oluşan senarist üçlüsü “Tenten’in Maceraları”nın senaryosunu, “Kıskaçlı Yengeç”, “Tekboynuzun Esrarı” ve “Kızıl Korsanın Hazinesi”nden esinlenerek hazırlamışlar.

Oyuncuların performanslarının dijital olarak kaydedilip bilgisayar ortamına aktarılması, “Avatar”ı yapan başarılı özel efekt stüdyosu Weta”da gerçekleştirilmiş.

Tekboynuz adlı bir geminin maketini alan Tenten (Jamie Bell), hikayenin kötü adamı soylu Sakharin’in (Daniel Craig) maketi elinden almak istemesi üzerine, bu maketin bir hazineye ait bir şifrenin parçası olduğunu anlıyor.

Kaptan Haddock’un (Andy Sérkis) yardımıyla geminin sırrını araştırmaya başlayan Tenten, denizin dibini boylamış. 17. yüzyıl gemisindeki hazinenin peşine düşenlerin kervanına katılıyor.

NOSTALJİK TATLAR

Spielberg sinemasının özelliği olan dur durak bilmeyen aksiyon sahneleri eşliğinde, şiddetin, kovalamacaların eksik olmadığı, polisiye tadında sürükleyici bir film izliyoruz

Mizah içeren bol diyaloglu senaryoyu, görkemli görsel efekt ve kıpır kıpır aksiyon sahneleri eşliğinde perdeye aktarırken, Steven Spielberg: “Tenten’in duyarlılığını, komedi serüven anlayışını referans aldık” diye izah etmiş.

Spielberg, görsel olarak Hergé’nin orijinal karakterlerine sadık kalarak, eski dost “Tenten”i nostaljik tadlarla hatırlamamızı sağlamış.

Oyuncu seçimi çok isabetli. Stephen Daldry’nin “Billy Elliot” başyapıtının unutulmaz “dansçı”sı, İngiliz aktör Jamie Bell, Tenten’e olan müthiş benzerliğiyle bu naif ve nostaljik kahramanı başarıyla canlandırıyor. “Yüzüklerin Efendisi”nin Gollum’ın ve “King Kong” Andy Sarkis performans yakalama tekniğine alışkanlığıyla, mükemmel bir Kaptan Haddock olmuş. Kötü ruhlu Sakharin’de makyajlı Daniel Craig’i tanımak mümkün değil. Yan karakterlerden, Tenten’in yardımcılarından Profesör Tournesol’u senaristler devre dışı bırakılmışlar.

“THE ADVENTURES OF TİNTİN”

Yönetmen: Steven Spielberg

Senaryo: Steven Moffat,

Edgar Wrigh, Joe Gornish

Kurgu: Michael Kahn

Müzik: John Williams

Oyuncular: Jancie Bell,

Andy Serkis, Simon Toby Jones,

Tony Curran