Romantik komedi mi, dram mı?

Amerikan taşrasında, bir düğün öncesi hazırlığı yapan kadınların öyküsünü anlatan “Nedimeler” arkadaşlığı ve dayanışmayı ön planda tutuyor. Belden aşağı espriler yapmaya, kendilerine daha iyi bir hayat kurmak için girişimlerde bulunmaya meraklı, çocukluk arkadaşı kadınların öyküsü, komik ve duygusal sahneleriyle öne çıkıyor.

Viktor APALAÇİ
14 Eylül 2011 Çarşamba

Karakterlerin tümüne yakını beceriksiz, talihsiz, iyi niyetli, iyi kalpli, küfürbaz, ama hepsi cana yakın. Filmin senaryosuna imza atıp başrolünü üstlenen Kristen Wiig gerçekçiliğiyle, inandırıcılığıyla, ulaşılabilirliğiyle, iyi oyunculuğuyla, “Nedimeler”in en büyük kozu.

Yaz sezonunun batıdaki gişe şampiyonu iki filmi, “Nedimeler” ve “Kötü Öğretmen”in (Cameron Diaz) ortak özelliği başrollerinde kadınların olduğu iki komedi olması.

Orta sınıfa mensup erkeklerin metropol yaşantılarının sorunlarını işleyen “Felekten Bir Gece / Hangover” komedisinin sağladığı büyük başarının izinden giden “Patrondan Kurtulma Sanatı / Horrible Bosses” içinde bulunduğum yaz sezonunun en başarılı komedisi oldu.

“Nedimeler / Bridesmaids”, bir düğün öncesi hazırlığını yapan kadın kahramanları ile, “Hangover”in kadın versiyonu gibi duruyor. Belden aşağı espriler yapmaya, kendilerini daha iyi bir hayat kurmaya, bunun için girişimlerde bulunmaya meraklı, çocukluk arkadaşı kadınların öyküsü, komik ve duygusal sahneleriyle öne çıkıyor.

“Hangover”de damat adayını arkadaşları, “felekten bir gece” çalmak için Las Vegas’a götürüyordu. “Nedimeler”de, arkadaşları gelin adayını “düğün kıyafetlerini” seçmek için Las Vegas’a götürüyorlar.

Her iki filmin kahramanları arkadaşlığı ön planda tutuyor. Karakterlerin tümüne yakını beceriksiz, talihsiz, iyi niyetli, iyi kalpli, küfürbaz, mutluluğu kovalayan insanlar.

Orta yaşın eşiğine gelmesine rağmen bir yuva kuramamanın, bir baltaya sap olamamış, hayatında bir düzen oluşturamamış, dibe vurmanın eşiğine gelmiş bir kadının başarısızlık öyküsünü anlatan “Nedimeler” komedi, dram ve romantizm türlerini harmanlayan bu film. Trash (çöp) komedilerinin yapımcısı olarak ünlenen Judd Apatow ekibinden Paul Feig’in yönetmenliğini üstlendiği filmin senaryosunda iki kadının ismi var: Annie Mumolo ve Saturday Night komedyeni Kristen Wiig.

Filmin başrolünü de üstlenen ve baştan sona sürükleyen (Meg Ryan’ın andıran) TV’deki işleriyle tanınan Kristen Wiig “Nedimeler” en önemli kozu. İş yaşamında, erkeklerle ilişkilerinde aradığını bulamamış, yatağını yakışıklı ama berbat karakterli bir erkekle paylaşan bekar Annie rolünde Kristen Wiig inandırıcılığıyla, gerçekliliğiyle, ulaşılabilirliğiyle, iyi oyunculuğuyla göz dolduruyor.

DİBE VURAN, YALNIZ BİR KADIN

Yalnız yaşayan burjuva annesiyle (Jill Clayburgh) aynı evi paylaşmayı reddeden, beyin özürlü iki kardeşin evinde kalan, pastanesini kapattıktan sonra annesinin sponsor olduğu kuyumcuda çalışan, işinde ve özel hayatında mutsuz olan, hep yanlış yanlış tercihler yapan Annie dibe vurmak üzeredir.

Salt cinselliğe dayanan bir yetişkin seksi yaşadığı bencil sevgilisi Ted’in (Jon Hamm), beraber geçirdikleri gecenin sabahında kendisiyle kahvaltı etmeye tahammülü yoktur. Evi terketmesi istenen Annie kendini kötü hissetmektedir.

En yakın arkadaşı Lillian’ın (Maya Rudolph) banker sevgilisinden evlilik teklifi almasıyla, Annie onun baş nedimesi olur. Nişanlısı sayesinde zengin bir muhite giren Lilian’ın yeni tanıştığı, zengin, güzel ve rekabetçi Helen (Rose Byrne) Annie’nin dengesini bozar.

Diğer üç nedime ile elbise seçimi için gittikleri Las Vegas’ta, Lilian’ı paylaşmak istenmeyen Annie ile Helen arasında bir savaş çıkar. Maddi imkanları sınırlı Annie birçok avantajıyla ağır basan Helen karşısında yenilgi uğrar, Lillian ile de arasına kara kediler girer.

Las Vegas’a yapılan uçak yolculuğunda, aldığı aşırı alkolün tesiriyle olay çıkaran Annie, “Hangoven”in beceriksiz şişkosu, Zack Galifianakis’in canlandırdığı Alan’ı hatırlatıyor, Brezilya lokantasında nedimelerin yedikleri yemekten zehirlenmeleri ve gittikleri süper lüks moda evinde kusmuklarla etrafı batırmaları, kitsch ve trash mizahını izlerini taşıyan bir sekansta işlenmiş.

YAŞLANMANIN GÜÇLÜLÜĞÜ

“Nedimeler”in 2 kadın senaristi, kızlar arası dayanışmayı ve dostluğu, yaşlanmanın güçlülüğünü, özel yaşamda başarıya ve mutluluğa ulaşmanın zorluğunu işlemeyi hedeflemişler. Taşradaki orta-üst sınıf bir ortamda, Amerikan tarzı bir düğüne hazırlanan kadınların üstünden, film eleştirilerini sıralıyor.

Örneğin kutsal evlilik bağı öncesi yapılan abartılı hazırlıkları hicvediyor, “En İyi Arkadaşım Evleniyor” gibi evlilikkurumuna pembe gözlüklerin ardından bakan filmlerle dalgasını geçiyor.

Vaktini boşa harcayan, az tahsilli, akılsız süs bebekleri kadınları hedef tahtasına oturtan “Nedimeler”, komedinin yanında, romantik bir öyküyle dram türüne de göz kırpıyor.

Kendini yalnız hisseden Annie, kendisine ceza keserken tanıştığı bekâr ve sempatik trafik polisiyle ilişkisine sağlam bir temele oturtup, hayatına yeni bir yön verebilecek midir?

Yönetmen-oyuncu Paul Feig, TV dizilerinden gelme oyuncu kadrosunun başarılı performanslar Annie’nin annesini oynayan, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Jill Claybourg “Nedimeler”i izlenmesi gereken bir film yapıyor.

 

Not: Yaz sezonunun 2. gişe şampiyonu filmi “Kötü Öğretmen / Dad Teacher” Cuma günü vizyona girdi. Filmde ağzı bozuk, gaddar orta okul öğretmeni Cameron Diaz’ı zengin öğretmen Justin Timberlake’in kalbini kazanmaya çalışırken izleyeceğiz.

 

“Bridesmaids” Yön: Paul Feig Sen Kristen Wiig- Annie Mumolo Gör: Robert D. Yeoman Müzik: Michael Andrews Oyuncular: Kristen Wiig, Terry Crews, Maya Rudolph, Rose Byrne, Melissa McCarthy, Ellie Kemper, Jill Clayfurgh