Sahillerin eğlencisi: MATKOT

<p class="MsoNormal"><span>Yaz aylarında deniz kenarında vakit geçirmenin en eğlenceli yolu ‘matkot’. İsrail’in gayri resmi<span>  </span>sporu olarak bilinen matkot, iki raket ve bir topla<span>  </span>sahil kenarında saatlerce vakit geçirmenizi sağlar. Bu oyun İsrail’de çok yaygındır<span>  </span>ve çok sevilir... 168 km sahil boyunca 6.000 yakın matkot oynayan çifti burada görebilirsiniz.</font></font></span></p>

Rudi DİRİMAN Spor
14 Eylül 2011 Çarşamba

İsrail’de sahile deniz kenarına gitmişseniz, mutlaka etrafta yüzlerce saat varmış gibi o tak tuk sese ve matkot oynayan kişilere rastlamışsınızdır. Matkot ismi İbranice ‘makah’ yani vurmak kelimesinden türetilmiştir. Oyun, ortalama boyu 30 cm’i geçmeyen iki raket ve bir lastik topla (squash topu) iki kişinin karşılıklı olarak topu birbirine geçirmesi ile sürer gider. Oyun sırasında iki kişi arasındaki mesafe, topun hızı ve yere düşmeden devam eden oyunlar matkotta ne kadar iyi olduğunuzu gösterir. Matkot İsrail’in gayri resmi sporu olarak kabul edilmesinin yanında bu oyun geniş sahillere sahip birçok ülkede oynanır. Brezilya’da bu  oyunu Fresco Ball  olarak oynuyorlar.

Matkot İsrail halkının geniş sahillerde vakit geçirme ihtiyacı ile ortaya çıkmıştır. Kuşkusuz geniş sahiller ve fazla bir ekipmana ihtiyaç olmaması bu sporun gelişmesindeki en önemli nedenlerden. Ayrıca bu oyunun en önemli özeliliği çok çabuk bir şekilde bağımlılık yapması. Elinizdeki tahta raketle topu dövmek oyunculara stres atma imkanı sağlıyor. Topu düşürmemek için konsantre olma durumunda sizi hayattan koparıyor. Bu oyun ile ilgili kendi tecrübelerimi size aktarmak istiyorum. Eğer bu sporu güneşe doğru oynuyorsanız mutlaka güneş gözlüğü kullanmanız gerekiyor. Fakat siz top düşmesin derken saatler geçmiş ise, evet güneş gözlüğünden güneşte yanmış kıpkırmızı bir burnunuz olur. Topu ne kadar hızlı karşı tarafa atarsanız o kadar keyifli oluyor, fakat karşı taraf bunu karşılayamazsa topun izini vücuduna yansıyor veya top gözden kaybolacak kadar uzaklaşabiliyor. Bu yüzden partneriniz fiziki sizinle yapısının sizinle uyumu da oldukça önemli.

Bu sporun bağımlılık etkisi o kadar fazladır ki İsrail’de yaşayan 65 yaşındaki Ammon Nissim evini matkot müzesine çevirmiştir. Böylece kendisi İsrail’de ‘Matkot’un Babası’ olarak da anılır.

Ammon Nissim ve Morris Tzadok, matkot sayesinde arkadaş olmuşlar ve Tel Aviv-Bat Yam sahillerinde altı yıldır karşılıklı olarak oynuyorlar. Bu oyuna tutkuları ve bağımlılıkları o kadar fazla ki bu oyunun şampiyona şeklinde oynanabilmesi için bazı kurallar geliştirmişler. Üç dakikalık bölümlerde 8 metre arayla en fazla vuruşu yapan en yüksek skora ulaşmış kabul ediliyor. Bu alanda ulusal rekor üç dakikalık bölümde 178 vuruş  olarak kayıtlara geçmiş. Ayrıca iki arkadaş bugüne kadar 500 üzerinde raketi parçalamışlar. 2,3 metrelik dünyanın en büyük matkotu yine Nissim’in müzesinde bulunuyor. İki arkadaş müzeyi matkot  sevgisi ve sadece eğlenmek için yaptıklarını, amaçlarının gelecek nesillere matkotu sevdirmek ve aktarmak olduğunu söylüyorlar. Son olarak da belki bir gün matkot sporunu olimpiyatlarda görebilmek  en büyük dilekleri…