Uzun yaşam genlere bağlı

İsrailli araştırmacılar, 95 ve daha fazlası sene yaşamda kalmayı başaran Aşkenaz toplumu üzerinde yaptıkları araştırmalarda beslenme ve yaşam şekli alışkanlıklarının toplumunun genelinden bir farklılık göstermediğini ortaya çıkardılar.

Nelly BAROKAS Kültür
24 Ağustos 2011 Çarşamba

Araştırma sonuçlarında uzun yaşayan grubundan erkeklerin toplum genelinden daha fazla su tükettikleri ve daha az hareket ettikleri verisi yer aldı. Bu genetik araştırmalar Yeshiva University’nin Albert Einstein Tıp Fakültesi çatısı altındaki Institute for Aging Research’de Nir Barzilai’ın yönetiminde sürdürülmekte. Araştırmalar 95 ile 122 yıl arası yaşayan 477 Aşkenaz Yahudisi üzerine odaklandı. Bu kişilerin % 75’i kadındı. Araştırmacılar, üzerlerinde araştırma yapılan kişilerin,  toplum genelinden daha kilolu oldukları, daha az hareket ettikleri ve daha çok sigara tükettikleri gibi sürpriz bir sonuçla karşılaştılar. Bu durumda Nir Barzilai şu yorumu yapıyor: “Tabii ki sigara içerseniz, obez iseniz ve hiç hareket etmiyorsanız 100 yaşına dek yaşayacaksınız sonucunu çıkarmayın. Eğer uzun yaşam genlerine sahipseniz koruma altına alınmış olabilirsiniz.”

Araştırmada Aşkenaz Yahudilerinin seçilmiş olmasının nedeni, diğer toplumlara nazaran genetik olarak daha fazla benzerlikler taşımaları ve bunun da araştırmayı büyük ölçüde kolaylaştırması. Bu araştırma sonuçları, aynı dönemde doğmuş ve yüz yaşlarına ulaşmış toplum genelinden 3164 kişi denek alınarak yapılan araştırma sonuçları ile karşılaştırıldığında, Aşkenaz toplumun toplum genelinden daha kilolu olduğu, daha az hareket ettiği ve daha çok sigara tükettiği ortaya çıktı. Bu durumda araştırmacılar uzun yaşamın sırrının genellikle fit olmaktan kaynaklanmamasını sorgulamaktalar.