Avrupa Yahudileri parlamentolarını kuruyorlar

Nelly BAROKAS Kültür
24 Ağustos 2011 Çarşamba

The European Jewish Union, EJU (Avrupa Yahudi Birliği) geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada bu yılın sonuna dek kurulacak 120 üyelik Avrupa Yahudi Parlamentosu’nun, Avrupa kıtasındaki Yahudi toplumlarının seslerini koordine ederek bir araya getirmek üzere çalışacak bir yapısı olacağını duyurdu.

Avrupa’da Yahudi yaşamını güçlendirmek üzere uğraş veren bir organizasyon olan EJU, geçtiğimiz hafta; “Yahudi dünyasında birçokları, düşünceleri, inançları, hedefleri bir araya getirecek Avrupa Yahudi Parlamentosu’nun kurulmasını umut etti” şeklinde bir açıklama yaptı. Avrupa Yahudi Parlamentosu’nun kurulması fikri ilk kez yıllar önce İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres tarafından ortaya atıldı. Kurulacak böyle bir parlamento, doğu, merkez ve batı Avrupa Yahudi toplumlarının çıkarlarını korurken bu toplumların yeni bir platformda temsil edilmelerini sağlayacak. Böylelikle EJU ailesine mensup ve Avrupa ülkelerinde yaşamakta olan Yahudiler, siyasi, dini ve toplumsal aidiyetleri ne olursa olsun parlamentoya seçme ve seçilme hakkına sahip olacaklar.

Parlamentonun 120 üyesi; tanınmış kişiler, hukukçular, siyasetçiler, artistler, yazarlar, müzisyenler, gençlik kuruluşlarının liderleri, dini eğitimciler gibi farklı kesimlerin temsilcilerinden oluşacak. Bu kişilerin ortak yönü, Yahudi kimlikleri ve Yahudi çıkarlarını uluslararası platformlarda koruma istekleri olacak.

Avrupa Yahudi Parlamentosu’nun temeli olağan bir genel kurul ile Brüksel’de atılacak. Parlamentonun tüzüğü ilk sene parlamento üyelerinin seçilmelerinin hemen ardından kurulacak bir tüzük komisyonu tarafından hazırlanacak. Avrupa Yahudi Parlamentosu seçimleri, tam bir şeffaflık ve Avrupa’daki her Yahudi’ye ulaşma olanağı sağlanması hedeflenerek EJU’nun web sitesi (www. eju.org) aracılığı ile İnternet’ten yönetilecek. EJU yaptığı duyuruda, parlamentoya seçilmek veya parlamentoya aday göstermek isteyenlerin kuruluşun web sayfasına girerek kayıt yapmalarını önerdi. 15 Ağustos’ta başlayan aday kayıtlarının sonuçları Ekim ayı sonunda bildirilecek.