Artık moda ´One Night Dress´ - Tek Gecelik Elbise

<p><span>‘One night stand’ler gün geçtikçe ne kadar demode oluyorsa, ‘One Night Dress’ler de o kadar moda oluyor. Bohemlik, ‘cool’ olmak çok revaçta. Eskiden, giyilen elbiselerin nerelerden alındığı, fiyatının ne kadar olduğu konuşulurdu. </font></span></p>

Yaşam
17 Ağustos 2011 Çarşamba

Sidni KOHEN


Artık konuşulmuyor diyemeyeceğim ama bir elbisenin ne kadar ‘vintage’ ve tarz olduğu, hangi tasarımcıya ait olduğunun önüne geçmeye başladı. Biz bayanların işi kolaylaştı. Deli gibi paralar harcamadan o gecenin gözdesi olabiliyoruz. One Night Dress de bunu bizim için kolaylaştırıyor.

Bir düğüne davetliyim. Elbise sıkıntısı çekiyorum. Aklıma onenightdress.net geliyor; elbise kiralayabileceğim bir butik. Kim seçiyor bu kıyafetleri, modayla bağlantıları ne, neler yaptılar, nasıl bu noktaya geldiler?

Violet Benhabib Ancel: Biz iki ortağız, aslında iki kuzen. Ben Marmara Üniversitesi mezunuyum. Sekiz senedir stilistlik yapıyorum. Bu işe üniversitede okurken başladım. Çok sevdim. Arada başka bir iş daha kurdum ama sadece ticaret olduğu ve içinde yaratıcılık barındırmadığı için dört sene sonra devrettim. Şu anda ünlü kişiler için reklamlarda ve fotoğraf çekimlerinde stil danışmanlığı ve alışveriş yapıyorum.

Violet Benhabib: Bilgi Üniversitesi mezunuyum. İki senedir, ben de Violet’le aynı işi yapıyorum. Bizim işimiz hep modayla içiçe ama asıl bu iş, çok fazla düğün, nişan ve nikaha davetli olmamızla başladı. Bir sürü elbise almak zorunda kalıyorduk . Sürekli birbirimizle elbiselerimizi değiştiriyorduk  çünkü elbiseler maliyetli ve bir elbiseyi en fazla iki düğüne giyebiliyorsunuz.

VBA: Aslında iki senedir bu işi yapmak istiyorduk ama işlerimizin yoğunluğundan ve planlama safhasından, bu iki seneyi elbise toplayarak geçirdik. Sonra Nişantaşı’nda yer bulduk . Şu an elimizde 200’den fazla elbise var. Bunların bir kısmı bizim dükkanlardan seçtiklerimiz, bir kısmı ise atölyemizde diktirdiklerimiz . Bir de, etrafımızdakilerden daha fazla giyemedikleri ama vermeye de kıyamadıkları elbiseleri alıyoruz. Elbiselerimizi sürekli yenilemeye özen gösteriyoruz.

Onenightdress’de verilen hizmetler neler? Sizden elbise kiralamanın, bir alışveriş merkezinde elbise aramaktan farkları nedir?

VB: Bizden elbise kiralayabilir, beğendiğiniz bir elbiseyi atölyemizde diktirebilir ve hatta size özel dikilen elbiseyi kiralayabilir, çanta ve aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz. Eski elbiselerinizi ofisimize getirip; değerlendirip, paraya dönüştürebilirsiniz. 

VBA: Ofisimizde 34-44 beden arası her renk, uzun-kısa elbiselerimiz mevcut. Ayrıca beş tane gelinliğimiz var. Bizim müşterilerimize sunduğumuz en önemli avantaj bir elbise fiyatına dört-beş farklı elbiseye sahip olabilmeleri. Elbiselerimizin fiyatları 75-400 TL arasında değişiyor.

Butiğinizde daha çok ne tarz elbiselere yer veriyorsunuz, hangi markaları tercih ediyorsunuz, seçim yaparken nelere özen gösteriyorsunuz?

VBA: Ofisimizde birçok ünlü markanın yanı sıra tasarımcıların dikmiş olduğu elbiseler de var. Sürekli olarak ‘red carpetlar’ı* takip ediyoruz, beğendiğimiz yabancı tasarımcıların yeni koleksiyonlarını inceliyoruz ve her şeyden önemlisi Türkiye’de insanların neleri tercih ettiğini gözlemliyoruz.

Sadece kendi tercihimiz elbiselerin üzerinden gitmiyoruz; daha oturaklı, daha sade, daha abartılı veya dekolte seven ve minyon veya kilolu kişilerin de tercihlerini dikkate alıyoruz .

Onenightdress’de asla bulunamaz dediğiniz bir elbise tarzı veya markası var mı?

VB: Elbise alırken ya da diktirirken sevmediğimiz kumaşlar ya da modeller oluyor ama sanırım asla diye bir kuralımız yok.

Kendi tarzınızdan bahsedecek olursanız...

VB: İkimiz de işimiz gereği günlük hayatımızda daha casual** giyinen insanlarız. Yenilikleri mutlaka takip ediyoruz ve kendimize göre yorumluyoruz. Özel hayatımızda ise ikimiz de bakımlı ve şık giyinmeye özen gösteriyoruz .

VBA: Aslında ikimiz de giyinmeyi çok seviyoruz. Saatlerimizi mağazalarda geçiriyor olmamıza rağmen yurt dışına tatile gittğimizde yine kendimizi kaybettiğimizi inkar edemeyeceğim. Gece kıyafetlerinde ise ben tenime yakışan renkleri, vücudumun beğendiğim yerlerini ortaya çıkartıp, sevmediğim tarafları gizlediğim elbiseleri tercih ediyorum. Sadece çok moda diye bir modeli ya da rengi pek giymem. 

Türk ve yabancı, beğendiğiniz Houte Couture tasarımcılar kimler?

VB: Elif Cığızoğlu, Özlem Kaya, Ezra-Tuba, Elie Saab, Vera Wang, Oscar De la Renta, Narciso Rodriguez, Zuhair Murad... Şu anda aklımıza gelenler. 

Bir davete giderken dikkat edilmesi gereken noktalar ve yapılmaması gereken yanlışlar ile ilgili tüyolar verecek olsanız?

VBA: Bence dikkat edilmesi gereken en önemli nokta moda kurbanı olmamak. Mesela; göğüs mesafesi kısa ise, sadece moda diye tek omuz bir elbise tercih edilmemeli ya da kalçası üst kısmına göre daha geniş olan birinin mermaid*** elbise tercih etmemesi lazım. Bir de elbise seçimi yaparken; kumaşı üzerimize tutup tenimize ya da göz rengimize yakışıp yakışmadığını dikkate almalıyız. Aksesuar seçimi de en az bunlar kadar önemli tabi.

Onenightdress’i gelecekte nerede görüyorsunuz?

VB: Yerimizi açalı henüz dört ay oldu. Haziran ve Temmuz aylarını çok iyi geçirdik ancak yurt dışında çok yaygın olan bu sistemin Türkiye’de oturması biraz zaman alacak gibi gözüküyor.

Seneye Mayıs ayından itibaren sistemin oturmuş olmasını bekliyoruz . Eğer beklediğimiz gibi giderse bir-iki sene sonra Anadolu Yakası’nda da bir mağaza açmak istiyoruz.

Sormadan geçemeyeceğim; butiğiniz ismi çok yaratıcı; hikâyesini bizimle paylaşır mısınız?

VBA: Çok teşekkür ederiz. Aslında 6-7 ay kadar butiğimize bir isim bulamamıştık. Ama bir sürü insandan “facebook’a bir kaç elbise koyun” gibi talepler gelince; bulması, araması kolay olsun diye ‘kiralık elbisem’  adı altında bir facebook grubu kurduk. İş web sitesi kurmaya geldiği zaman, kuzenime konuyla ilgili bir şeyler danışmaya gittim. O da; “Ne güzel bir iş; bir gecelik elbise, one night dress’’dedi. Biz de “budur” dedik ve adımızı One Night Dress-Kiralık Elbisem’ olarak değiştirdik. Biz de adımızı çok seviyoruz . Hem kolay hem de akılda kalıcı.

Teşekkürler...

* Kırmızı Halı,

**Günlük,

*** Deniz Kızı