İsrail ordusu ‘özür’den yana

İsrail medyası, askeri yetkililerin Mavi Marmara baskını konusunda özür dilenmesinden yana olduğunu duyurdu. İsrail'in Kanal 2 televizyonu, geçen yılki Mavi Marmara olayıyla ilgili olarak, İsrail ordusu ve Savunma Bakanlığı'nın, "Türkiye'den özür dilenmesinden yana açık ve kesin bir tutum takındığını" bildirdi.

Dünya
14 Temmuz 2011 Perşembe

Kanal 2 televizyonun ana haber bülteninde, özür dilenmesinin Mavi Marmara operasyonuna karışan İsrailli subay ve askerlerin ülke dışında yasal işlemlerle karşı karşıya kalmasını önleyeceğinin düşünüldüğü de kaydedildi.

Habere göre, Askeri Başsavcılık ve Adalet Bakanlığı yetkilileri arasında yapılan istişare toplantılarında, İsrail'in sorumluluk üstlenmesinden farklı olarak, Türkiye'den özür dilenmesinin İsrail askerlerini koruyacağı ve bu konudaki taleplerin sona ermesini sağlayacağı değerlendirildi.

Televizyon askeri yetkililerin, Mavi Marmara olayını soruşturan ve bu ay sonunda açıklanması beklenen BM raporunda, İsrail askerlerinin aşırı güç kullandığı hükmüne varıldığını hatırlattığını vurguladı. Bu nedenle İsrail ordusu, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve Başbakan Yardımcılarından Moşe Ya'alon'un özür dilenmesinin aleyhindeki tutumlarının yanlış olduğunu söylediler ve İsrail ordusu ile güvenlik teşkilatının çıkarlarının özür dilenmesi yönünde olduğunu belirttiler.

İSRAİL'İN NEDEN ÖZÜR DİLEMESI GEREKİYOR Kİ?
Öte yandan, Haaretz gazetesinde, Tel Aviv Üniversitesi, Osmanlı ve Ortadoğu Tarihi profesörlerinden Ehud Toledano imzasıyla yayımlanan bir makalede ise, İsrail'in Türkiye ile uzlaşma için özür dilemesine bir neden olmadığı savunuldu.

Yazar, İsrail ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesinin herhangi bir ittifakın yenilenmesi anlamına gelmeyeceğini, "olsa olsa söylemlerde bir değişiklik getirebileceğini" vurguladı.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerde, savunma sektörü hariç, herhangi bir hasarın meydana gelmediğini ve bu durumda bir kötüye gidişin de beklenmediğini ifade eden yazar, "Böyle olunca da sorulması gereken soru, İsrail'in neden elleri ve dizleri üzerine çöküp özür dilemesi gerektiği. Bunu bir jest olarak değil de bir geri adım ve hatta açık bir zaaf belirtisi olarak değerlendirecek olan Türk seçkinlerin gözünde siyasi duruşunun uğrayacağı aşağılanmanın karşılığında ne alabilecek?" diye sordu.

‘İSRAİL’İN STRATEJİK KOZLARI VAR’
Makalede, devamla şöyle denildi:

"İki ülke arasındaki havanın düzeltilmesi, başka yoldan da gerçekleştirilebilir. İsrail, Ortadoğu'daki çeşitli arenalarda ağırlığını koymak ve rol üstlenmek isteyen Türkiye için son derece önemli stratejik kozlara sahip bulunuyor.

Ankara da özellikle "Arap Baharı"nın fokurdayan kazanında elini yaktıktan sonra artık farkında ki, İsrail ile düzgün çalışan ilişkilere sahip olmadan ve İsrail'in güvenini yeniden kazanmadan bölgenin gelecekteki süreçlerine katılamayacaktır.

Bu hususun açık ve net biçimde ortaya konduğu anda, şimdi taviz politikası isteyenler bile Tayyip Erdoğan ve yardımcılarının İsrail'e ve hükümetine karşı takındıkları tavrın ne hızla değiştiğini görüp şaşıracaklardır."