Sanal ortamda İbranice dersler

WebYeshiva.org

Sanal ortamda ilk Yahudilik eğitimi programını sunan WebYeshiva.org, Kudüs ve Tel Aviv’de öğrenim veren Ulpan-Or ile birlikte ABD, İngiltere ve Güney Afrika’ya yönelik İbranice dili kursları düzenledi.

Nelly BAROKAS Kültür
13 Temmuz 2011 Çarşamba

WebYeshiva.org interaktif Tora öğrenimi sınıflarında en son teknoloji video- konferans sistemini kullanıyor.

WebYeshiva.org’un kurucusu ve müdürü  Rav Yedidya Rausman; “Bizim teknolojimiz dünyanın farklı bölgelerindeki öğrencilere, her zaman, her yerde Tora ve şimdi İbranice öğrenme olanağı sunuyor. Amacımız dünyanın farklı yerlerindeki Yahudi cemaatlerine ulaşarak daha çok sayıda kişiye İbranice eğitimi vermek” demekte.

WebYeshiva.org’un aracılığında oluşan Web-konferans platformunda Ulpan-Or, yeni sanal kursları ile İsrail dışında kitlelere ulaşabilecek. Temel kurs toplamda sekiz sanal kurstan oluşmakta olup bir ay sürüyor.

Bu sanal kurslar öğretmenle küçük öğrenci gruplarının birbirlerini görebilecekleri, soru sorup yanıtını alabilecekleri görsel bir sınıfa dönüşecek. Ulpan-Or geliştirdiği RLA adını taşıyan ve iletişime yoğunlaşan bir metotla hızlı lisan öğrenimi sağlıyor. Yerleşik eğitim sistemlerine karşıt olan bu sistem sayesinde Ulpan-Or’un başarı grafiği giderek yükselmekte.

Ulpan-Or’un kurucularından biri olan Yoel Ganor; “İbranice öğretim sistemimiz oldukça etkin çünkü derslerimize medyanın her türünü entegre ediyoruz” demekte.