ABD Esad’ın meşruiyetini yitirdi

Hilary Clinton, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın ABD'nin gözünde meşruiyetini yitirdiğini açıkladı.

Dünya
12 Temmuz 2011 Salı

Bugüne kadar Suriye'deki olaylara ilişkin Obama yönetiminden gelen en sert açıklama ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton’dan geldi. ABD'nin Cumhurbaşkanı Esad'ın iktidarda kalmasında hiçbir çıkar görmediğini belirten Clinton, Suriye'de demokratik dönüşüm için umut beslediğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı, Beşar Esad'ın ABD'nin gözünde meşruiyetini yitirdiğini açıklasa da gözlemciler, Clinton'ın Suriye liderine görevden inmesi yönünde bir çağrı yapmadığına dikkat çekiyor. Clinton'ın sert sözleri, Esad taraftarlarından oluşan kalabalığın başkent Şam'da Amerikan ve Fransız büyükelçiliklerine saldırılar düzenlemesini izledi. 


 ELÇİLİKLERE SALDIRI 
ABD ve Fransa büyükelçileri Cuma günü Hama kentini ziyaret etmiş, aynı gün Hama'da hükümet karşıtı geniş katılımlı bir yürüyüş düzenlenmişti. Bu ziyaret Suriye hükümetinin tepkisini çekerken, Suriyeli büyükelçiler Washington ve Paris'te dışişleri bakanlıklarına çağırılmıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Esad yanlıları dün büyükelçiliklere saldırıda bulunmuştu.

MUHALEFETSİZ TOPLANTI 

Şam'daki gerginlik, başkentte hükümet tarafından başlatılan ulusal diyalog görüşmeleriyle aynı zamanda yaşandı. Ancak Suriye'deki muhalefet liderlerinin ve gösterileri düzenleyenlerin çoğu toplantılara katılmayı reddettiler.

Suriye'de Mart ayından beri süren isyan sırasında 10 binden fazla kişinin gözaltına alındığı haber verilirken, çatışmalardan kaçan binlerce kişi Türkiye'ye ve Lübnan'a sığındı. Suriye'deki insan hakları kuruluşları aylardır süren hükümet karşıtı protestolarda şimdiye kadar 1750 sivil ve 350 güvenlik görevlisinin öldüğünü söylüyor.