Gambia’da Şabat

Afrika’nın batısındaki Gambia’da küçük bir Yahudi topluluğu yaşıyor

Nelly BAROKAS Kültür
25 Mayıs 2011 Çarşamba

İsrail’in Senegal elçisi, Gambia Yahudi toplumundan davet aldığında çok şaşırdı. Çünkü orada Yahudilerin yaşadığını hiç duymamıştı. 1,8 milyon kişinin yaşadığı bu fakir Afrika ülkesinde nüfusun % 90’ı Müslüman. Evanjelist Hıristiyanların bir bölümü Yahudi yaşamını sürdürmeye başladılar. Tabii ki bu toplum Yahudi dini kurallarına göre Yahudi sayılmıyorlar. Buna rağmen kendilerine bir sinagog inşa ettiler. Orada Tora’yı İngilizce okuyorlar. Toplumun başkanı ve hahamı Fernando, sinagogda başında kipası, omzunda talleti ile dua ediyor. Sinagoga girmek isteyenlerden, adeta camiye girer gibi ayakkabılarını çıkarması isteniyor.

Bu toplumun bireyleri İsrail’e göç etmeyi düşünmemekle birlikte İsrail tarafından Yahudi olarak kabul edilmek istiyorlar. Gambia’dan da sorumlu İsrail’in Senegal Büyükelçisi Gideon Behar’dan kendileri için Kutsal Topraklar’a bir gezi düzenlemesini, dua kitapları ile Yahudilik hakkında kitaplar temin etmesini arzu ediyorlar.

 Gambia’nın başkenti Banjul’da bu toplumu sinagoglarında ziyaret eden Gideon Behar çok iyi karşılandığını belirtirken, Afrika kıtasında Yahudi dini ve geleneklerini uygulayan toplumların şaşırtıcı derecede sıkça rastlandığını vurguladı.