Sezona görkemli veda!

<p class="MsoNormal"><span>Beyazlara bürünen badem çiçekleriyle doğa, yazı müjdeliyor… Müzikal etkinlik takvimi hiç şaşmaz; mayıs geldi mi konser salonları kapılarına kilit vururlar ama daha öncesi, her mekân bir sonraki sezona kadar seyircinin belleğinde iz bırakmak istercesine, yıldızların geçit yaptığı unutulmaz bir veda programı hazırlarlar, tıpkı bu Mayıs’ta da yaptıkları gibi…</font></span></p>

TUNA SAYLAĞ Sanat
27 Nisan 2011 Çarşamba

Ayda bir kaleme aldığım bu yazılarda en zorlandığım konu, bana ayrılan yerin İstanbul’un performans yoğunluğuna ayak uyduramaması; bu yüzden, biraz da okurumu düşünerek, seçimlerimi titizlikle yapıyorum. İyi müzik, uygun mekân ve insaflı fiyat politikası benim en önemli rehberlerim. Yine de aklım yazamadıklarımda kalıyor desem yalan olmaz, onlara da ay içinde değinmeye çalışıyorum.

Mayıs ayına, coşkulu müzikleri ve renkli görsel şovlarıyla Flamenko toplulukları damgasını vuracak. Sadece, bunlara ev sahipliği yapan şehrin iki lokomotif konser salonu, CRR ve İş Sanat değil, birbirleriyle çakışan klasik müzik dinletileri de seyirciyi kura çekmek zorunda bırakacaklar.

KÜÇÜKÇİFTLİK PARK BU YAZ YIKILACAK!

Açık hava konserlerinin bu en yeni mekânı, Mayıs ayında ağırlayacağı birbirinden flaş isimlerle müthiş bir yazın ilk sinyallerini veriyor. Sezonu 18 Mayıs’ta efsane grup Deep Purple ile açacak olan Küçükçiftlik Park, 40 yıl boyunca rock müziğin en önemli isimlerini yetiştiren dünyanın bu en gürültülü grubunu hayranlarıyla bir araya getiriyor. Ünlü grubu, Marie Fredriksson ile Per Gessle’den oluşan ve Türkiye’ye ilk kez gelen Roxette izleyecek. Hayranlarının yıllardır dört gözle beklediği grup, yeni albümlerini tanıttıkları dünya turnesi kapsamında, 25 Mayıs’ta İstanbul’da olacak.

CHOPİN GÖRSE ÂŞIK OLURDU

Yıl boyunca klasik müzik severleri birbirinden parlak isimlerle buluşturan İstanbul Resitalleri’nin son konuğu Fransız piyanist Laure Favre-Kahn, sadece yeteneği ile değil güzelliğiyle de dikkat çeken bir sanatçı. Kahn,12 Mayıs’ta, Fulya Sanat Merkezi’nde Schumann, Liszt ve Chopin’den eserler seslendirecek.

DİNLENESİ ÜÇLÜ: ERDURAN-RUDİN-SARICA

Süreyya Operası Konser Salonu, 2 Mayıs akşamı değerli kemancımız Ayla Erduran, ünlü Rus viyolonselci Alexander Rudin ve piyanist Ayşegül Sarıca’yı Brahms, Rachmaninov ve Mendelssohn’un eserlerinin icra edileceği bir dinletide bir araya getiriyor. Mekanın16 Mayıs’taki konuğu ise Borusan Quartet eşliğindeki dünyaca tanınmış piyanistimiz Gülsin Onay. Kapanış konserini de (23 Mayıs) genç keman sanatçısı Pelin Halkacı ile piyanist İris Şentürker gerçekleştirecekler.

AKBANK SANAT’TA GİTAR GÜNLERİ BAŞLIYOR…

Akbank Sanat, gitar dünyasının dünyaca ünlü ustalarını ve genç yeteneklerini 5–31 Mayıs tarihleri arasında Akbank Sanat Gitar Günleri’nde ağırlıyor. Gitarın genç dâhisi Lazhar Cherouana, günümüzün en yetenekli klasik gitar yorumcuları arasında gösterilen Irina Kulikova, eski Türk melodilerini, caz ve film müziklerini kendi tarzıyla yorumlayan Duo Kalkan, ödüllü sanatçı Dale Kavanagh ile çalışmaları günümüz klasik gitar repertuarının standartları olarak kabul edilen efsane gitarist Stepan Rak, Akbank Sanat’ta ay boyunca sahne alacaklar.

İDSO DA VEDA EDİYOR

Şef Antonio Pirolli yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 6 Mayıs’ta CKM’deki konserinde arpist Bahar Göksu’ya eşlik edecek. Sezonu Fulya Sanat’ta, sıra dışı bir bahar konseri ile sonlandıracak olan orkestra, 13 Mayıs’ta Friedemann Riehle şefliğinde İNCE SAZ Topluluğu ile bir araya gelerek seyircisine farklı ve keyifli saatler yaşatacak.

FULYA SANAT MERKEZİ’NDE LİSZT PİYANO HAFTALARI DEVAM EDİYOR

Sanat yaşamını 1987’den bu yana Avrupa’da sürdüren, başarılı solo ve oda müziği piyanisti Muhiddin Dürrüoğlu, 5 Mayıs akşamı, hafta kapsamında vereceği konserin ilk yarısında Mozart, Beethoven ve Schubert’in Varyasyonları’nı, ikinci yarısında ise Liszt’in başyapıtlarından biri olarak kabul edilen Si Minör Piyano Sonatı’nı seslendirecek.10 Mayıs akşamı ise, türün yaratıcısı olan Franz Liszt’in seslendirilmesi büyük beceri ve kuvvet gerektiren Senfonik Şiirleri, piyanist İdil Biret ve Fransız besteci- piyanist Stephane Blet’in yorumuyla dinleyicilere büyülü dakikalar yaşatacak.

BİFO’DAN HABERLER

Borusan Filarmoni bu ayki konserlerinde, yaşamını Fransa’da sürdüren ünlü piyanist Hüseyin Sermet’e eşlik edecek. 11 Mayıs’ta CKM, ertesi akşam ise Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan dinletilerde ikili, Brahms, Dvorák, Beethoven ve Mahler’e hayat verecek. Bu arada hatırlatalım: zaman zaman caz da çalan Sermet, 13 Mayıs’ta Borusan Müzik Evi’nde ‘Doğaçlama ve Zihniyeti’ başlıklı bir atölye çalışması gerçekleştirecek. Bu, özellikle genç müzisyenlerin kaçırmaması gereken bir fırsat!  Tekrar konumuza dönecek olursak, Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO mevsimi, 23’ünde CKM’de, flüt sanatçısı Bülent Evcil’in solist olarak katkıda bulunacağı bir konserle kapatacak. 

CAZSEVERLER 14 MAYIS’TA BORUSAN MÜZİK EVİ’NDE OLUN!

Bir kapanış partisi de Borusan Müzik Evi’nden... Akustik müziğin kendine has bir anlatım gücü olduğuna inanan Ozan Musluoğlu, bu gecede, tenor saksafonda Engin Recepoğulları, piyanoda Uraz Kıvaner, davulda Ferit Odman ve trompette İmer Demirer ile sahne alacak. Sanatçının kendi besteleri ve 50’li 60’lı yılların caz standartlarından oluşan bir repertuarın sunulacağı keyifli performansa, Ayşe Tütüncü, Selen Gülün ve daha birçok sanatçının katılımı bekleniyor.

 İYİ MÜZİĞİN ADRESİ: BABYLON

Hemen hemen her gece farklı bir etkinliğe ev sahipliği yapan Babylon’un 10–11 Mayıs’taki konuğu daha önce de defalarca burada sahne alan ve çok sevilen Nouvelles Vagues. Eski klasikleri kendilerine özgü bir tarzla yorumlayan Marc Collin, Olivier Libaux ve alımlı vokalistleri, seyirciyi bir zaman yolculuğuna çıkaracaklar. Hemen ardından, ayın 14’ünde, 20 yıldan beri müzikal maceraları ve vizyonları ile dinleyicilerini şaşırtmaya devam eden, Amerika’nın önde gelen kült gruplarından Mercury Rev, hafızalardan silinmeyecek bir konser için Babylon’da olacak.

CRR’DE ‘ÇİNGENELER ZAMANI’...

Cemal Reşit Rey Konser Salonu bu ay, her gecesi birbirinden farklı performanslarla bezeli dopdolu bir program sunuyor. Yani her gece gidebilsek yeridir. Ateşli müzikleriyle seyirciyi coşturacak olan The Gypsy Devils (1 Mayıs) ve The Gypsy Queens & Kings (5 Mayıs) ayın ilk konuklarından olurken, Aralık’ta İspanya’daki havaalanı grevi nedeniyle İstanbul’a gelemeyen Flamenco Oriental (25 Mayıs) ve Jazzing Flamenco (26 Mayıs) nihayet hayranlarıyla buluşacak. Bunun dışında, Liszt ‘in 200. doğum yılı anısına ünlü piyanist Fazıl Say’ı, her yılın değişmez konuklarından Kremlin Balesi’ni, gitar sanatçısı Vicente Amigo’yu, Jacky Terrasson Trio ve erkek fadocu Camane Fado’yu (29 Mayıs) CRR’de izleyebilirsiniz.

İŞ SANAT’TA KLASİKTEN CAZA, KABAREDEN FLAMENKOYA...

5 Mayıs akşamı gitar sanatçıları Russell Malone ve Romero Lubambo eşliğinde üç defa ‘En İyi Caz Vokal Performansı’ dalında Grammy ödülüne layık görülen Dianne Reeves, ‘Strings Attached’ projesiyle İş Sanat’a konuk oluyor. Onu 7 Mayıs’ta ‘Last Tango in Berlin’ performansıyla efsanevi kabare sanatçısı Ute Lemper takip edecek. Piyanoda Vana Gierig, bandoneonda Tito Castro sanatçıyı sahnede yalnız bırakmayacaklar. Sezonun Virtuoso serisinin son konuğu olan bol ödüllü Rus piyanist Arcadi Volodos, 12 Mayıs akşamı klasik müzik severlere Schubert ve Listz’den eserler sunacak. Cazın buğulu sesi Madeleine Peyroux 14 Mayıs’ta, son albümü ‘Standin on the Rooftop’ ile sahne alırken; ünlü keman virtüözü ve şef Maxim Vengerov önderliğindeki Varşova Senfoni, 16 Mayıs akşamı Fransız keman virtüözü Renaud Capuçon’la birlikte Tchaikovsky’e hayat verecek.  Nefes kesen gösterileriyle flamenkonun öncü isimlerinden Rafael Amargo ve topluluğu ayın 21’inde İş Sanat’ta ‘Perde!’ diyecek, ben de kaçırmayın derim.

 DANNY LERMAN QUARTET İLE NARDİS’TE CAZ

Daha önce de Nardis’de sahne alan ve caz dünyasının önemli isimlerine eşlik eden Şikagolu saksafoncu Danny Lerman, 13–14 Mayıs günlerinde ‘smooth jazz’ severlerle Nardis’te hasret giderecek.

 GHETTO’DA HER NABZA GÖRE ŞERBET

Brezilya müziği tutkunu Jozi Levi ve Bate Bumbo, 2 Mayıs akşamı perküsyonları ve zenginleşen kadrosuyla size Mayıs ayına yakışır bir Samba gecesi vaat ediyor. Aşk, hüzün ve göç kokan hikâyelerin izini süren Orhan Osman 7 Mayıs’taki GHETTO konserinin ilk bölümünü rebetika ve laika şarkılarına, ikincisini ise Balkan müziklerine ayırdı. Blues, groove ve caz geleneklerinden gelen müzikleriyle 29 Mayıs’ta sahne alacak olan Amerikalı Brian Horton Quartet, çok kültürlü ritim yapısı ve iddialı doğaçlamalarıyla hafızalarımızda uzun süre yer edecek. Ve sezona son noktayı her zamanki gibi, ateşli Latin Müziğin adresi Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars, unutulmaz bir partiyle koyacak. Eğlencede siz de bulunun!