590 milyon dolarlık deneme

Teknoloji dünyasında yaşanan şirket satın almaları ve birleşmeler, bu sektördeki eğilimleri ortaya koyuyor. En son olarak Cisco, 590 milyon $ ödeyerek satın aldığı Flip’i kapatacağını açıkladı. Peki, bu durum bize neyi gösteriyor?

Aydın BOLKAR Teknoloji
21 Nisan 2011 Perşembe

Baş döndürücü hızda satın alma operasyonları ve şirket birleşmelerinin yaşandığı teknoloji dünyasında zamanlama gerçekten tek önemli şey. Yılbaşında çok değerli olan bir firma, yıl bitmeden iflas edebiliyor veya yatırımlarının tamamını tüketip sanal kepenklerini kapatabiliyor. 2007 yılı sonunda ABD’deki finans piyasalarında başlayan krizin en derin yaşandığı dönemde, 2008 yılının Şubat ayında, Microsoft’un Yahoo’nun tamamı için yaptığı 44,6 milyar USD’lik teklif hâlâ akıllarda. O dönemde teklifi kabul etmeyen Yahoo, çok geçmeden bu tutarın çok daha azına razı oldu ama iş işten geçmişti.

Geçtiğimiz hafta, buna benzer bir olay daha yaşandı. 2009 yılının Nisan ayında, Flip adında cebe sığabilen ve yüksek çözünürlüklü (HD) kameralar üreten PureDigital firmasını, network firmasının devi Cisco, 590 milyon USD ödeyerek satın almıştı ve bu satın alma, tüm sektör tarafından Cisco’nun tüketici piyasasına girişinin sinyalleri olarak yorumlanmıştı.

Geçtiğimiz hafta ise, Cisco CEO’su John Chambers, tüm çalışanlarına gönderdiği bir mesaj ile, bazı iş bölümlerinin şirketin odağında bölünmelere yol açtığı gerekçesiyle kapatılacağını bildirdi. Tüketiciyi hedef alan, ürün bazlı, katma değeri düşük pazarlardan çekileceği ve tüm Flip kamera bölümünün kapatılacağını duyurdu.

Aslında satır araları, gitgide ceplerimizde devleşen, telefon dediğimiz küçük cihazlarla hiçbir kamera veya müzik çaların rekabet edemeyeceğinin soğuk gerçeğini gün yüzüne çıkarıyordu.