Paris duvarlarında ‘Yahudi Mafyası’ tanıtımı

Paris Belediyesi işçileri kentin duvarlarına asılı “Yahudi Mafyası” adlı antisemit kitabın ilanlarını sökmek üzere seferber edildi

Nelly BAROKAS Kültür
15 Aralık 2010 Çarşamba

Paris’teki ilan sökme kampanyası, Fransa’da antisemit olaylara karşı önlem almayı hedefleyen bir kuruluş olan National Bureau of Vigilance Against Anti-Semitism’in  (BNVCA) şikayette bulunması üzerine başlatıldı.

BNVCA Başkanı Samy Ghozlan yaptığı açıklamada bu ilanların 12 Kasım’dan beri Paris ve banliyölerine asılmakta olduğunu söyledi.

Bu ilanda aşırı sağcı ve antisemit yazar Herve Ruyssen’in kitabının tanıtımı yapılırken üç erkek figürünün altında “Yahudi Mafyası-En büyük uluslararası yağmacılar” yazısı yer almakta. Bu ilanlarda “düzenbazlık, silah kaçakçılığı, cinayet, uyuşturucu trafiği, para aklama, kumarhane işletimi, pornografi, esir kaçakçılığı, üçüncü dünya ülkelerini yağmalama” gibi suçlar Yahudilerle özdeşleştirilmekte.

BNVCA Başkanı; “Paris başsavcılığından Herve Ryssen’e soruşturma açması ve ırkçılık karşıtı yasalar doğrultusunda kitabının da yasaklanması talebinde bulunduk” dedi.