Almanya Yahudi Cemaati’nde görev değişimi

Görevini tamamlayan Almanya Yahudi Merkez Konseyi Başkanı Charlotte Knobloch, eski Sovyetler Birliği’nden Yahudi göçünün ülkeye uyumu yönünde yaptığı çalışmalardan dolayı onurlandırıldı

Nelly BAROKAS Kültür
15 Aralık 2010 Çarşamba

Almanya Yahudileri Merkez Konseyi eski Başkanı Charlotte Knobloch, geçtiğimiz hafta devletin özel bir madalyası ile onurlandırıldı. Bugün 78 yaşında olan Knobloch savaş yıllarında Katolik bir ailenin evinde gizlendi. Savaşın ardından bu ülkeyi terk etmeyi hedeflemesine rağmen, fikrini değiştirerek Almanya’da kaldı ve Yahudi yaşamının yeniden yapılanmasında önemli bir rol oynadı.

Onurlandırma töreninde bir konuşma yapan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff; “Burada tüm Almanya’nın gurur duyduğu bir hanımı onurlandırıyoruz” dedi.

Charlotte Knobloch, Komünist rejimin çökmesinin ardından eski Sovyetler Birliği’nden Yahudi göçünün ülkeye uyumu yönünde önemli çalışmalar yaptı. Günümüzde Almanya Yahudi nüfusu 110 bine ulaştı.

Almanya Yahudi Merkez Konseyi geçtiğimiz günlerde 60 yaşındaki işadamı Dieter Graumann’ı başkanlığa seçti. Almanya’ya İsrail’den göç etmiş bir ailenin çocuğu olan işadamı Dieter Graumann, Yahudi Merkez Konseyi’nin çağdaş Yahudi yaşamına odaklanacağı sözünü verdi. Yeni başkan, İran ile ticari ilişkilerini sürdüren Almanya’yı zaman zaman eleştirmekten kaçınmıyor.

Başbakan Angela Merkel, Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ve Parlamento Başkanı Norbert Lammert, Graumann’ın başkanlığa seçilmesini olumlu karşıladılar. Yeni bir dönemin başladığını belirten Lammert, Graumann’ın geçmişte takılıp kalmayacağını, Almanya’daki çağdaş ve çok yönlü Yahudi yaşamına odaklanacağını umduğunu söyledi.