Zoraki birliktelik

2009’un en kaliteli komedisi “Felekten Bir Gece”nin yönetmen ve oyuncusunu bir araya getiren 2. film, yine erkekler arasında geçen bir yol filmi. Yolları tesadüfen keşisen, farklı dünyalara ait, tamamen zıt karakterli iki erkeğin, Amerika’yı baştan başa kat ederken, birbirlerine katlanma öyküsünü izliyoruz.

Viktor APALAÇİ
8 Aralık 2010 Çarşamba

Bu zoraki beraberliğin getirdiği çelişkiler, komedi dünyasının tutmuş modellerinden esinlenen, bir “deja vu” formatı içinde anlatılıyor. Robert Downey Jr. İle Zack Galifianakis çok başarılı

2009 yaz sezonuna damgasını vuran “Felekten Bir Gece / The Hangover”, aynı zamanda yılın en başarılı komedi filmiydi. Şu sıralar filmin devamını çeken yönetmen Tod Phillips ile başrol oyuncusu Zach Galifianakis’i biraraya getiren “Git Başımdan / Due Date”, yeni başlayan sinema sezonunun ilk başarılı komedisi.

“Geyik Muhabbeti / Road Trip” ile 2000 yılında başladığı sinema kariyerini “Eski Dostlar / Old School” (2003) ve “Felekten Bir Gece” ile sürdüren Tod Phillips, “Git Başımdan” da hep erkek karakter odaklı filmler yapma alışkanlığını sürdürmekte ısrarlı olduğunu yineliyor. Yönetmenin “Eski Dostlar” dışındanki filmlerinin tümü “yol filmi”.

Yolları tesadüfen keşisen farklı dünyalara ait, tamamen zıt karakterli, iki erkeğin, kiralık küçük bir arabayla Amerika’yı baştan başa katederken, birbirlerine katlanma öyküsünü izliyoruz.

Atlanta’dan Los Angeles’e uzanan binlerce kilometrelik bir zoraki beraberliğin getirdiği çelişkiler, komedi dünyasının tutmuş modellerinden esinlenen bir “deja vu” formatı içinde anlatılıyor.

Yönetmen Philips ile Alan Cohen’in içinde bulunduğu 4’lü bir senaryo ekibi, klasik komedi filmlerinden ödünç alınmış sahneleri ard arda sıralıyorlar.

Ridley Scott’un unutulmaz “Thelma ve Louise”ini anımsatan “Git Başımdan” o filmle sayısız benzerlikten taşıyor. Her ikisi de yol filmi, her ikisi de ABD’yi doğusundan batısına katediyor, ikisinin de finalleri Grand Kanyon’da geçiyor. Farklara gelince, birinin dram, diğerinin komedi oluşu, birinin iki kadın diğerinin iki erkek arasında geçmesi.

CİNSELLİK ÜZERİNE KABA MİZAH

Günümüz sinemasında, Toto, Fernandel, Mel Brooks, Jarques Tati, Peter Selers gibi komedyen yok. Komedi türüne gönül vermiş yönetmenler, kaba saba bir mizah anlayışından, cinsellik kokan, müstehcen bir espri anlayışından beslenen, kahkaha dolu sahneler ve hoş espriler barındıran filmler yapıyorlar. Bu arada bol küfürlü, Farrelly Kardeşler’in “What About Mary”si gibi tuvalet mizahına itibar eden filmler de izliyoruz.

“Git Başımdan”ın iki zıt karakterinden biri, ilk çocuğunun doğumuna yetişmek için çırpınan, insanlara mesafeli olan, gergin ve nevrotik, kontrolünü hiç kaybetmeyen, tipik beyaz yakalı mimar Peter’dır. (Robert Downey Jr.)

Diğeri yalnızlık korkusu çeken, sakar, takıntılı, vurdumduymaz, sorumsuz, gamsız, patavatsız artist adayı Ethan’dır. (Zach Galifianakis).

Bu ikilinin havaalanında karşılaşmalarıyla, Ethan Peter’in hayatına bir kabus gibi çöker. Bavulları karışır, bomba ve terörist kelimelerini içeren konuşmaları yüzünden uçaktan indirilip havayolu şirketlerinin kara listelerine girerler. Cüzdanı kaybolan Peter, nefret ettiği Ethan’ın kiralık arabasıyla binlerce kilometrelik bir yolculukta kader arkadaşlığını kabul etmek zorunda kalır.

Yeni ölmüş babasının küllerini bir kahve kutusunda saklayan Ethan’ın uyuşturucu alışkanlığı olması, yol üstü yasal bir torbacıdan (Juliette Lewis) esrar satın alması, araba kullanırken uyuya kalıp kaza yapması ikilinin zoraki beraberliğinin tuzu biberi olur.

GERÇEK DOSTLUK NEDİR?

“Git Başımdan” sinema tarihinin, “Gece Yarısı Kovboyu” (John Schlesinger, 1969), “Korkuluk” (Jerzy Schatzberg-1973), “Easy Rider” (Dennis Hopper-1969), “Midnight Run” (Martin Brest, 1998), “Uçaklar, Trenler ve Otomobiller” (John Hughes, 1987), gibi unutulmaz “yol filmlerinden” esinleniyor. Ama konusu en çok, birbirlerinden nefret etmelerine rağmen zincirle bağlı oldukları için kader birliği eden iki mahkumun (Tony Curtis – Sydney Poitier) öyküsünü anlatan, Stanley Kramer’in “Kader Bağlayınca / The Defiant Ones”a (1958) benziyor.

Bu arada, Ethan’ın babasının küllerini bir kutuda taşıyıp sonradan etrafa saçmasına, Coen Kardeşler’in “Big Lebowski”sinden ödünç alındığına işaret edelim.

Ancak film erkek arkadaşlığı üzerine önemli şeyler söylerken, gerçek dostluk üzerine sağlam mesajlar veriyor, 11 Eylül ve Irak çıkmazından esinlenen komik durumlar yaratıyor.

Cinsellik üzerine kaba mizahıyla öne çıkan film, rahat bir uyku uyumanın yolunun mastürbasyondan geçtiğini iddia eden Ethan’ın arabanın ön koltuğunda kendisini tatmin ederken göstermesiyle, tahammül sınırlarımızı zorluyor.

Birkaç sahnesinde çok güldüğümüz filmin en önemli kozu, inandırıcı performanslarıyla yönetmene büyük destek veren Robert Downey Jr. - Zach Galifianakis ikilisi. Son yıllarda değişik rollerdeki başarılı performansları ile öne çıkan Robert Downey Jr., başına binbir felaket gelen, ciddi, sakin, kontrollü Peter’da çok iyi.

TV kanallarındaki stand up’ları ve kendine özgü esprileri, açık saçık sorularıyla tanınan Yunan asıllı, 40 yaşındaki komedyen Zack Galifianakis, her an patlayacakmış gibi duran itici bir karakteri sevimli kılmayı başarıyor.

Yönetmen Todd Philips’in gözdelerinden Juliette Lewis, esrar satıcısı olarak gözüktüğü kısa rolün hakkını veriyor. Konuk oyuncu Jamie Foxx, Peter’in karısının eski flörtü ve aile dostu rolünde bilinen rahatlığını sergiliyor.

Özetle “Git Başımdan”, “Felekten Bir Gece” kadar güldürmese de, izlenmeyi hak eden bir film.

DUE DATE / GİT BAŞIMDAN

Yönetmen:Todd Phillips

Görüntü: Lawrence Sher

Müzik: Christophe Beck

Oyuncular: Robert Downey Jr., Zach Galifianakis, Michelle Monaghan, Jamie Foxx, Juliette Lewis, Alan Arkin