Hayvan kadar olsa yeter!

Sağlık
22 Ocak 2011 Cumartesi

Nuia MANA


Baykuşlara bakıyorum da… Erkek baykuş dişisi ve çocuğu için her gece fare avlıyor. Ve çocukları yuvadan ayrılana kadar her gece muntazam ava çıkıyor.

Sonra balinalar geliyor aklıma. Hawaii Adaları’nda tekneyle açılıp balinaları izlemiştim. Ve balina uzmanı bir arkadaş bana bir bir balinaların nasıl yaşadığını anlatmıştı. Bir dişi balina için bazen on beş erkek balina çarpışıyor. Saatlerce sürüyor bu çarpışma. Dişi balina en güçlü olanı istiyor. Akıllı kadın tabi, doğuracağı çocuklar da güçlü, sağlıklı olsun istiyor… Ve öyle her isteyenle beraber olmuyor; erkeğin onun için savaşanını istiyor.

Dişi balina doğurduktan sonra, erkek balina dişisine ve çocuğuna bir erkeğin yapması gerektiği gibi korumacılık yapıyor. Onların yanında yüzüyor, çocuğunun ona buna yem olmasını önlüyor.

Zihnimden hayvanlar aleminin mensuplarını bir bir geçirirken aklıma meşhur örümcek ve daha da meşhur karadul geliyor. Dişi örümceğin çocuğuna bakmak için erkeğine ihtiyacı yok. Ağını kuruyor, ağa düşenler sülalesine yetiyor. Eh, o da bakıyor ki kendi kendine yetebiliyor, bakıyor ki erkek gereksiz, çiftleşmeden sonra oturup erkeğini şapırt şupurt yiyor. Üstelik erkek örümcek genelde dişi örümcekten daha ufak; eh karadulun da minik bir erkeğe sabrı yok, atsa atamaz satsa satamaz, o da oturup yiyor.

Köpeklerde de erkek köpek babalık yahut kocalık yapmıyor, ama dişi köpek erkeği yemiyor diye savunmaya geçenlere duyurulur: Dişi köpek birden fazla erkekle beraber olup, sekiz çocuğundan üçünü Bobby’den, öbür ikisini Rex’ten, kalan üçünü de Rintintin’den yapabilir. Hem de hepsini aynı anda doğurarak! Gördüğünüz gibi babalık yahut kocalık yapmayan erkeğe doğa dişiyle uzun soluklu ilişki yaşamayı hak görmüyor.

Hayvanları izleyerek anladım ki kadın erkeğini seçerken beraber olduğu erkeğe şöyle bir dönüp bakmalı ve sormalı. “Bu adamda baykuş kanı mı var, balina kanı mı, köpek kanı mı, yoksa örümcek kanı mı?” Bu sorunun cevabına göre ya o erkeği yemeli (yani eğlenip atmalı!) ya da erkek gibi erkekse, ondan kendine bir eş yapmalı.

Çok mu geleneksel oldu yukarıda bahsettiğim kadın-erkek rolleri? Erkeğin eve yemek getirmesinden, kadının çocukla ilgilenmesinden bahsetmem belki de kimi modernleri kızdıracak. Ancak şunu gördüm ki birçok erkek modern olmak adına bir baykuş ya da balina kadar bile olamamış! Bir hayvan kadar olamamış! 

Erkeğin paralısı değildir ruhen sağlıklı olanı. Titr sahipliği de her zaman eril ruh sağlığını getirmez. Erkeğin sağlıklı olanı, işi her ne olursa olsun onu bir baykuşun fare avlarken gösterdiği ihtimamla yapanıdır. Ve bu başarısını evi için kanalize ettiğinde erkek tıpkı doğadaki hayvanlar gibi iç huzura kavuşur. Böyle bir erkek kadınını ruhen tatmin eder, kadın da onu yemez.

Erkek kardeşlerim, “kadınları anlamıyoruz”, dersiniz hep. Ne tür hayvansanız, aynı türün dişisi girer hayatınıza… Baykuş erkeği dişi köpeğe bakmaz ne de olsa. Formül bu kadar basit.