Finans dünyasının kirli çamaşırları

Michael Dougles’a Oscar kazandıran “Wall Street”ten 23 yıl sonraki devam filminde, Oliver Stone projektörlerini finans dünyasının kalbine çeviriyor. Eski bir borsa kurdu olan Allan Loeb’in gerçekçi tespitlerini içeren zengin senaryosuyla, film bizlere 2009 global krizini eğlendirici ve ibret verici bir üslupla naklediyor.

Viktor APALAÇİ
7 Temmuz 2010 Çarşamba

Krizi finans dünyasının ünlü bir ailesi üzerinden anlatan senaryoyu Oliver Stone, ailevi ve insan ilişkilerini analiz etmekteki bilinen becerisiyle  işliyor. Hapisten çıkan Gordon Gekko’un, kızının sevgisini yeniden kazanma peşinde bir baba mı yoksa, oportünist bir fırsatçı mı olduğu filmde gizemli bir atmosfer içinde işleniyor

63. Festivalde dünya prömiyeri yapılan “Wall Street, Para Asla Uyumaz / Money Never Sleeps” filmiyle Cannes defterini kapıyoruz.

Michael Douglas’a En İyi Aktör Oscar’ını kazandıran “Wall Street”ten 23 yıl sonra, Oliver Stone yaptığı bu devam filmiyle, projektörlerini finans dünyasının Mekkesine tutuyor.

Film bizlere Wall Street’in 2009 global krizini nasıl yaşadığını eğlendirici ve ibret verici bir üslupla naklediyor. Eski bir borsa kurdu olan Allan Loeb’in gerçekçi tepsitlerini içeren zengin senaryosu üzerine bina edilen film, Oliver Stone’un nefis sinematografisi eşliğinde, izleyiciye keyifli saatler yaşatıyor. 2008’de tüm dünyayı sarsan borsa felaketini lisanslı bir broker olarak yaşayan Allan Loeb, finans dünyasının ünlü bir ailesi üzerinden anlatmayı tercih etmiş.

Para aklamak ve dolandırıcılık suçlarından sekiz yıla mahkum olan, 80’li yılların Wall Street gurusu Gordon Gekko, cezasını çekip hapishaneden çıkmıştır. Kendisini karşılaşmaya gelen yoktur. Arkadaşları onu terketmiştir, esrarkeş oğlu aşırı dozdan ölmüştür, hayattaki tek varlığı olan kızı Winnie, arkasındaki köprüleri yıkmış, dolandırıcı babasını ölümüne dek görmemeye karar vermiştir.

63. festivalin seçici kurulu Oliver Stone’u (yarışma dışı da olsa) Cannes’da ilk kez resmi programında bu filmle misafir ediyor.

Zengin filmogrifisinde ailevi ve insane ilişkilerini analiz etmedeki becerisiyle tanınan Oliver Stone, kızıyla bozuk ilişkilerini düzeltmeye çalışan acılı bir babanın dramını ve öldürülen patronunun intikamını almak için savaşan, müstakbel damadı, ihtiraslı genç brokerın öyküsünü parallel olarak anlatıyor.

Wall Street’te ayak oyunları

Politikaya olan düşkünlüğünü, “JFK” (1991), “Nixon” (1995) ve Fidel Castro’yu konu eden “Comandante” (2003) gibi üç biyografi başyapıtıyla ispatlayan Oliver Stone, son filminde dünyayı sarsan global krizdeki ABD başkanlarının rolünü de araştırıyor.

Stone’a göre kapitalist dünyanın lokomotifi olan ABD’nin iki başkanı Reagan ve Clinton ekonomik sorunlara iyi niyetle yaklaşmış, ancak “cahil” olarak nitelediği George W. Bush bu konuda hiçbir tedbir almama basiretsizliğini göstermiştir.

Filmi izleyen basın konferansında Oliver Stone, “Kapitalizm konusunda aklım çok karışık, sistemin işleyip işlemediğini anlayamıyorum. Ben de herkes gibi 2008 krizinde borsada para kaybettim. Büyük umutlarla seçilen Obama’nın etik değerlere karşı olan hassasiyetine rağmen, sistemin bir parçası olduğunu unutmayalım. Yeni bir John Kennedy olup olmayacağını zaman gösterecek. Ben bir düşünür olarak Wall Street’te çalışan insanlarla ilgilenmeyi sürdüreceğim.” Filminkonusuna dönecek olurka “Para Asla Uyumaz/ Wall Street”teki dev finans kuruluşlarının ölümcül rekabetini sergilemesi yönünden ilginç bir film.

İlk filmde olmayan iki karakterin zeka ve hile içeren mücadelesi bir polisiye film tadında anlatılıyor.

Pişman baba mı, kötü mü?

Wall Street’te bir kriz olacağına dair, Gordon Greco’nun (Michael Douglas) uyarılarına kimse kulak asmaz. Yokluğunda eski mesai arkadaşları küplerini doldurmayı sürdürmüşlerdir.

Genç, kabiliyetli ve ihtiraslı bir broker olan Jake (Shia La Beouf) patronu Louis Zabel’e büyük paralar kazandırmaktadır. Güçlü rakibi olan acımasız bir broker (Josh Brolin) ayak oyunlarıyla patronunun iflasına ve ölümüne sebep olmuştur. Parasını kaybeden Jake, mentorunun intikamını almak için Gordon Gekko’dan yardım ister.

Gekko müstakbel damadına bir pazarlık teklif eder. Çalıştığı şirketi batıranlara karşı açtığı savaşta Jake’e yardımcı olacaktır, karşılığında kızı Winnie’yle (Carey Mulligan) barışmasını sağlamasını bekleyecektir.

Büyük finans dehası Gordon Gekko’nun kızının sevgisini kazanma peşinde bir baba mı olduğu, yoksa, insanlarını sömürüp servetini artırma peşinde oportünist bir fırsatçı mı olduğu, filmde gizemli bir atmosfer içinde soruşturuluyor. Bu rolde (çöküntüye uğramış fiziğine rağmen) Michael Douglas ustalığını konuşturuyor.

İdealist ve dürüst broker rolü için finans dersleri alan Shia La Beouf borsada 20 bin $ yatırımla parasını 400 bin $’a çıkarmış. Bu filmdeki rolü için 15 kilo zayıflayan Josh Brolin, Winnie rolünde genç istidat Carey Mulligan, tanımakta zorlandığımız eski tüfeklerden Eli Wallach çok başarılı.

Askerliği sırasındaki Vietnam’da edindiği tecrübelerini yansıttığı “Platoon” (1986), “Doğumgünü 4 Temmuz” (1989) başyapıtlarının yaratıcısı Oliver Stone, “devam filmleri” riskinden “Para Asla Uyumaz” ile yüzünün akıyla çıkıyor.