Angela Merkel’e Leo Baeck Ödülü

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya-Yahudi uzlaşmasında gösterdiği çaba nedeniyle New York’taki Leo Baeck Enstitüsü tarafından onurlandırıldı

Nelly BAROKAS Kültür
29 Eylül 2010 Çarşamba

Almanya Başbakanı Angela Merkel, geçtiğimiz salı günü düzenlenen bir törenle bir Holokost Kurtulanı olan Leo Baeck’in kurduğu Leo Baeck Enstitüsü tarafından ülkesinin Yahudilerle uzlaşması yönündeki yoğun çalışmaları nedeniyle onurlandırıldı.

Böylece Leo Baeck Enstitüsü ilk kez bir Alman ileri gelenine, Almanya ile İsrail ve Almanlarla dünya Yahudileri arasında ilişkilerin güçlendirilmesinde gösterdiği çalışmalar nedeniyle madalya sunmuş oldu.

Berlin Yahudi Müzesi Müdürü Michael Blumenthal, onurlandırma töreninde yaptığı konuşmada, Yahudi kültürel yaşamına desteği ve azınlıkların Almanya’ya uyum sağlaması yönündeki çalışmaları için Angela Merkel’e teşekkür etti. Bilindiği gibi Leo Baeck ödülüne layık görülen Angela Merkel, birkaç hafta önce, yazdığı kitapta Türk ve Müslümanları aşağılayan Thilo Sarrazin’i şiddetle eleştirmiş Alman Merkez Bankası üyesi olan Sarrazin gelen tepkiler üzerine bu görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Sarrazin’in “Almanya Kendini Yok Ediyor” adlı kitabında Türk ve Müslüman göçmenlerin Almanya’yı aptallaştırdığı şeklindeki görüşleri Hitler’in Yahudilere karşı ırkçı görüşlerini çağrıştırdı ve Almanya’da eleştirilerin hedefi oldu.

Başbakan Merkel törende yaptığı konuşmada; bu madalyaya layık görülmesinin, kendisine göçmenlerin uyumu ve Yahudi toplumu ile işbirliği içindeki çalışmalarına ivme kazandıracağını, bu çalışmaların maalesef antisemitizme karşı mücadeleyi de kapsadığını söyledi. Merkel ayrıca barış görüşmelerinde yardımcı olmak amacıyla İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmeye hazır olduğunu vurguladı. Gerçekten de törenin gerçekleştiği salı günü Merkel, New York’ta Abbas ile görüştü, geçen hafta da Netanyahu ile telefonda konuştu. Yürüttüğü nükleer çalışmalar nedeniyle Ahmedinejad’ın barışcıl olduğu konusunda ciddi şüpheler taşıdığını söyleyen Merkel, İran Cumhurbaşkanını İsrail’e tehdit savurmaktan vazgeçmesi konusunda uyardı. “İran, Almanya’nın İsrail devletinin meşruluğu konusunda tartışmaya girmeyeceğini bilmeli” dedi.

Angela Merkel’i onurlandıran enstitü, 1947 yılında, Almanca konuşan Yahudilerin tarihini öğretmek ve araştırmak amacıyla bir Holokost Kurtulanı olan Leo Baeck tarafından kuruldu. Enstitünün web sitesinde; “Alman Yahudileri Avrupa’nın 500 yıllık kültürel, entelektüel ve siyasi yaşamının ayrılmaz bir parçasıydılar” ibaresi yer almakta.

Bir din adamı, aynı zamanda bir bilim adamı olan Leo Baeck, çektiği çok büyük acılara rağmen Holokost sonrasında hayatta kalmayı başardı. Aile fertlerinin çoğunu Holokost’ta yitiren Leo Baeck 1956’da hayata veda etti.