Camp des Milles müzeye dönüşüyor

Nelly BAROKAS Kültür
28 Temmuz 2010 Çarşamba

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Fransa’nın güneyinde Aix-en Provence bölgesindeki ölüm kampına gönderileceklerin hapsedildiği toplama kampında bir müze açılacak

Camp des Milles Foundation Başkanı Alain Chouraqui, Fransa’da Aix-en Provence’da bir müze kurulması için gereken 22 milyon dolarlık fonun toplandığını bildirdi.

İkinci Dünya Savaşı döneminde ırkçılık ve antisemitizm kurbanı olmuş Fransızları anma gününde yaptığı konuşmada Alain Chouraqui; “Bu Fransa’da halen olduğu gibi muhafaza edilen toplama ve transit kampının müzesi olacak” dedi. 2011’de açılması planlanan ve 15.000 metrekareye yayılmış binalardan oluşan anıt/müze tarihi miras, anılar ve bunların korunması ilkeleri üzerine kuruluyor. Bu mekanın ziyaretçileri, 1939 yılının Eylül ayında açılan, özellikle Almanya ve Avusturya’dan olmak üzere 27 ülkeden 10.000’den fazla kişinin tutuklu kaldığı yapılar hakkında bilgi sahibi olacaklar.

Alain Chouraqui; “Bu yapıda ayrıca insanları barbarlığa yada tam tersine direnişe iten psikolojik ve sosyal mekanizma konusunda halkın eğitilmesi hedefleniyor” dedi.

Camp des Milles ilk başlarda Fransa’ya sığınan düşman ordusuna ait Naziler, Max Ernst ve Lion Feuchtwanger gibi Alman entelektüeller ve artistlerin barındırıldığı bir mekandı. Zamanla Vichy Hükümeti döneminde, işgalci Nazilerin Yahudileri ölüm kamplarına göndermek üzere topladıkları bir hapishaneye dönüştü.

Ziyaretçilere mekanın tarihini aktarmak üzere bilim ve sanatın dışında edebiyat, tiyatro, müzik ve dansdan da yararlanılacak.