Almanya suikastçileri andı

Nelly BAROKAS Kültür
28 Temmuz 2010 Çarşamba

Almanya, 66 yıl önce, 20 Temmuz günü Hitler’e karşı düzenlenen ancak başarısız olan suikastın idam edilen sorumlularını düzenlenen bir törenle andı.

Nazi karşıtı direnişçilerle akrabalığı bulunan Almanya Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg, bazı direnişçilerin idam edildiği Bendlerblock’taki bakanlığının bahçesinde onları anmak üzere bir tören düzenledi.

Geçtiğimiz salı günü gerçekleşen, Başbakan Angela Merkel’in de katıldığı törende, Hitler’e başarısız bir suikastte bulunan ve 20 Temmuz suikastçileri olarak adlandırılan kişiler anıldı.

Bendlerblock’daki törende hazır bulunan Berlin Belediye Başkanı Klaus Wowereit; “Direnişte yer alan kadın ve erkekler, girişimleri ile örnek oluşturmuşlardır” dedi.

20 Temmuz suikast girişimi, savaşların birinde kaybettiği gözünün üzerini siyah bir bantla örten, ordu mensubu aristokrat subay Kont Claus Schenk von Stauffenberg tarafından yönetilmişti.

Von Stauffenberg doğu Prusya’daki karargahta (günümüzde Polonya) Hitler’in oturduğu masanın altına bir bomba yerleştirmişti. Ancak Nazi lider, şans eseri, bombanın içinde bulunduğu çantanın yerinin değiştirilmesinden dolayı birkaç önemsiz sıyrıkla kurtulmuştu.

Hitler’e suikast düzenlendiği haberi 700 km mesafede bulunan Berlin’de duyulduğunda şaşkınlık yarattı, ancak suikastın başarısız olduğu Hitler’in bu saldırıdan kurtulduğu haberi Berlin’e çabuk ulaştı. Oysa Kont Claus Schenk von Stauffenberg’in işbirlikçisi, Philipp von Boeselager emrindeki 1200 kişi ile Üçüncü Reich’in yönetimini üstlenmeye hazırlanıyordu. Von Stauffenberg ve diğerleri aynı gece Bendlerblock’in avlusunda infaz edildiler.

Hitler’e karşı düzenlenen bu suikastın öyküsü “Valkyrie” adıyla sinemaya uyarlanmış, Von Stauffenberg rolünü Tom Cruise canlandırmıştı.

Bendlerblock’taki anma törenine katılan Tarihçi Fritz Stern; bu öldürme girişiminin, Almanya’da özgürlük, adalet ve insan onurunun sağlanması yönünde bir ayaklanmanın ifadesi olduğunu söyledi.

Bu suikast girişiminin başarısız olması tarihe bir trajedi olarak geçti. Çünkü o tarihten itibaren Hitler’in yenildiği 1945 yılı ortalarına dek milyonlarca insan savaşlarda, gaz odalarında, ölüm kamplarında öldürülmeye devam etti.