Aksıyon soslu romantık komedı

Türler arasında dolaşmayı seven işbilir yönetmen James Mangold  bizlere yaz aylarına uygun, hafif, eğlenceli, oyalayıcı bir seyirlik sunuyor.

Viktor APALAÇİ
28 Temmuz 2010 Çarşamba

Tesadüflerin bir araya getirdiği bir gizli ajan ile sıradan bir kadının, yaşadıkları inanılması güç olayları, mantıklı olmak gibi kaygısı olmayan bir senaryo eşliğinde izliyoruz. Kimyaları birbirine uyan Cameron Diaz ve Tom Cruise filmi baştan sona ustalıkla götürüyor

Metropellerdeki salonların sinek avladığı, sinema sezonunun en kısır olduğu yaz aylarında, dağıtımcılar haklı olarak stoklarındaki iyi filmleri vizyona sokmuyorlar. İzleyiciyi eğlendirerek yazlık sinemalara çekecek, dev bütçeli, bilgisayarda yaratılmış görüntülerle desteklenmiş, popüler starların oynadığı ticari yaz filmlerinin iyi bir örneği “Gece ve Gündüz / Knight and Day”.

Türler arasında dolaşmayı seven, işbilir bir yönetmen olduğunu kanıtlamış James Mangold imzasını taşıyan bu film, aksiyon soslu bir romantik komedi.

Tesadüflerin bir araya getirdiği bir gizli ajanla sıradan bir kadının, yaşadıkları inanılması güç olayları, dur durak bilmeyen bir dille anlatan film, yaz aylarına uygun, hafif, eğlenceli, oyalayıcı bir seyirlik.

Mantıklı ve inandırıcı olmak gibi bir kaygısı olmayan senaryo yazarı, seyirciyi oyalayıp alıp götürmek için herşeyi yapmış.

İşini iyi yapan bir yönetmen olmanın avantajıyla James Mangold, sürprizlerle dolu bu senaryoyu, tıkır tıkır işleyen bir kurgu eşliğinde, parlak bir sinematografi ile beyaz perdeye aktarmış.

Boston’dan Avusturya’ya, Jamaika’dan İspanya’ya, değişik coğrafyalarda geçen konusuyla film, karada, havada, suda geçen delice bir koşuşturma içinde seyircisini nefessiz bırakmayı amaçlıyor.

KNIGHT AND DAY

Yön: James Mangold

Sen: Patrick O’Neill

Gör: Phedon Papamichael, Kurgu: Quincy Gunderson

Müzik: John Powell

Oyuncular: Tom Cruise, Cameron Diaz, Peter Sarsgaard, Maggie Grace, Paul Dano

KARADA, HAVADA, DENİZDE

Aksiyon filmlerinin tutmuş şablonlarıyla doldurulmuş senaryo, uçakta, trende, otoyolda, plajda geçen konusuyla, uçak, otomobil, motosiklet, tren gibi ulaşım araçlarını kullanarak hareketli sahneleri ardarda sıralıyor.

Kimyaları birbirine uyan Cameron Diaz ve Tom Cruise gibi iki popüler oyuncu için zekice yazılmış diyaloglarıyla, incelikli mizahıyla, film izleyiciyi eğlendirmeyi başarıyor.

Senaryo yazarı Patrick O’Neill, filme tabanca gibi giriş yapan müthiş bir uçak sahnesi yazmış. Süper ajan, yakışıklı ve karizmatik Roy (Tom Cruise), amiri federal ajan (Peter Sarsgaard) tarafından pusuya düşürülüp, bineceği uçak düşürülecektir.

Kızkardeşinin düğüne katılmak için seyahate çıkan June (Cameran Diaz) tesadüfen aynı uçağa binince, Roy yalnız kendi canını değil, duygusal olarak bağlandığı genç kadını da kurtarmak için, öldürülen  pilotların yerine geçip bir tarlaya zorunlu iniş yapıyor. Olaya tesadüfen karışan June, Roy’u öldürmeyi kafasına koymuş FBI ajanlarından kurtulmak adına kendini ölümcül bir kovalamacanın içinde buluyor. Yeni tanıştığı bu çapkın gülüşlü adamın sandığından çok farklı biri olduğunu anlayan genç kadın, ajanlar dünyasındaki bu can pazarı kavgasında alışık olmadığı bir kimliğe bürünüyor. Tehlikeden kaçmakla geçen ilk yarısı ile film, hayatı boyunca farklı yerlere gitme arzusunda olan, ama bunu asla gerçekleştiremeyen bir kadınla, mesleği icabı hep tehlikelerin içinde yaşayan bir erkeğin yakınlaşmasını anlatıyor.

TÜRÜN TÜM ŞABLONLARI

İlk çıkışını “Şişman / Heavy” (1995) filmiyle yapan yönetmen James Mangold, Angelina Jolie ve Reese Witherspoon’a En İyi Yardımcı Aktris Oscar ödüllerini  kazandıran “Aklım Karıştı / Girl Interrupted” ve “Sınırları Aşmak / Walk The Line” filmlerinin yaratıcısı. Bu son filmde Country şarkıcısı Johnny Cash’ın anılarını sinemaya uyarlamıştı. John Cusach’lı gerilim “Identify”, western türündeki “3:10 To Yuma”, polisiye “Güç Bölgesi – Copland” filmleri James Mangold’u türler arasında dolaşmaktan hoşlanan başarılı bir yönetmen yaptı.

Orijinal adı “Knight and Day” (Şövalye ve Gündüz) olan, “Gece ve Gündüz” olarak afişlere çıkan son filminde Mangold, merak, heyecan ve sürükleyicilik temalarını iyi kullanıp, aksiyon ve romantik komediyi ustalıkla harmanlıyor.

Ancak casusluk filmleri parodisi olarak “Gece ve Gündüz” beklentileri tam olarak karşılamıyor.

İzlerken bir ‘mutlu sonla’ karşılaşacağımızdan şüphe duymadan, hemen unutulmaya mâhkum bu sabun köpüğü kadar hafif filmde, iki usta komedyen, Cameron Diaz ile Tom Cruise öne çıkıyorlar.

Gülümsemesi perdeyi aydınlatan, romantik komedilerin rakipsiz kraliçesi Diaz ile “Tropik Fırtına” filminde komedi yeteneğini göstermiş Cruise “Gece ve Gündüz” ile müthiş bir ikili oluşturuyorlar.

“Kan Dökülecek / There Will Be Blood” filminin unutulmaz aktörü Paul Dano, genç dahi bilim adamı rolünde döktürüyor.