Macaristan’da aşırı sağın başarısı rahatsızlık yarattı

Nelly BAROKAS Kültür
21 Nisan 2010 Çarşamba

Yahudi cemaatleri Macaristan seçimlerinde aşırı sağ Jobbik Partisi’nin kaydettiği başarıdan dolayı duydukları üzüntüyü dile getirdiler.

Macaristan seçmenlerinin oylarının altıda birini antisemit tutumu ile göze çarpan Jobbik Partisi lehine kullanmaları Yahudi toplumlarında rahatsızlığa neden oldu.

İktidardaki Sosyalist Parti’ye sıcak bakmayan Macar seçmenleri oylarını merkez-sağ oyların % 53’nü kazanan Fidesz Partisi lehine kullandı. Seçmenlerin önemli bir kesimi de antisemit ve ırkçı tutumunu açıkça sergilemekten çekinmeyen Jobbik Partisi’ne kullanınca, bu aşırı sağ parti oyların % 16.6’sına sahip oldu.

ADL (Anti-Defamation League) Direktörü Abraham H. Foxman; “Jobbik’e kullanılmış her oy, nefrete verilmiş bir oy anlamını taşıyor. Jobbik Partisi ırkçılığa, antisemitizme çağrı yapan, modern Avrupa tarihinin geçmişinde örneğini gördüğümüz ve hiç kimsenin Macaristan’da bir daha tekrarını arzu etmediği bir oluşumdur” ifadesini kullandı.

EJC (Europeen Jewish Congress) Başkanı Moshe Kantor ise, Jobbik’in başarısının Avrupa’daki aşırı sağ partilerin popülerlik kazanmasına ilişkin yeni bir akımın öncüsü olduğunu ileri sürdü. Kantor; “Avrupa’daki son seçimlerden aşırı sağın bu kıtada giderek güçlendiğini anlıyoruz” dedi.

Macaristan’ın yeni Başbakanı Viktor Orban, ülkeyi aşırı sağ partinin yükselmesinden koruyacağı sözünü verdi. 46 yaşındaki Fidezs Partisi Lideri Orban, Jobbik Partisi’nin güçlenmesinden derin bir üzüntü duyduğunu söyledi. Macaristan’da Komünizmin düştüğü 1989 yılından bu yana aşırı sağın bu denli yükseldiğine ilk kez tanık olunuyor. Jobbik Partisi’nin en popüler üyesi Krisztina Morvai, aynı zamanda Avrupa Parlamentosu’nun üyelerinden biri. Morvai geçtiğimiz yıl Gazze Savaşı sırasında İsrail’in Macaristan elçisine gönderdiği açık mektupta İsrail’i ağır şekilde eleştirmiş, “Hepinizin bitlenmesini diliyorum pis katiller. Hepiniz Hamas’ın öpücüklerine hedef olacaksınız” ifadesini kullanmıştı.