Selanik Yahudileri CESURDU

“Land of The Angels” adını taşıyan yeni bir film projesi Nazilerin Selanik Yahudilerini yok etmelerini ve Sonderkommando’ların 135 Selanik Yahudi’sinin katılımı ile Auschwitz-Birkenau’da başkaldırılarını konu ediniyor.

Nelly BAROKAS Kültür
21 Nisan 2010 Çarşamba

Yapımcı-yönetmen Dimitri Vorris, 2011 baharında yeni bir filmin çalışmalarına başlayacak. Vorris, filimde rol alacak oyuncuları Mayıs ayında gerçekleşecek Cannes Film Festivali’nde basına açıklayacak.

Dimitri Vorris; “Bu insanlık tarihinin en önemli kahramanlık örneklerinden biri… Dünya, Sefarad Yunan Yahudilerinin Holokost’ta çektiği acıları unuttuğu gibi, Yunan Yahudilerinin en umutsuz bir ortamda dahi başkaldırıp mücadele edecek kadar cesur olduklarını da unuttu” demekte.

Vorris; “Bu yıl tarihi Etz Hayyim Sinagogu’nun iki kez antisemitler tarafından saldırıya uğradığı dikkate alındığında, Yunan Yahudilerinin acı öyküsünü anlatmak ne yazık ki artık zorunlu oldu” şeklinde konuştu.

Cincinnati University’den Prof. Robert Bowman’ın “The Agony of Grek Jews 1940-1945” adlı kitap temel alındı ve Dimitri Vorris ile Michael Kokkinaris tarafından senaryolaştırıldı. Prof. Bowman; “Yunan Yahudileri tarihinin İkinci Dünya Savaşı yıllarındaki bu trajik ve ihmal edilmiş kesitini Dimitri Vorris’in ele almasından büyük mutluluk duymaktayım” dedi.

Yunanistan Yahudi Cemaatleri Başkanı David Saltiel yazılı açıklamasında, dünyadaki tüm Yahudi cemaatlerine yaptığı çağrıda çekilecek bu filmi ne şekilde olursa olsun desteklemeleri çağrısında bulundu. Günümüzde birkaç yüz Yahudi’nin yaşadığı Yunanistan’ın ikinci büyük kenti olan Selanik, Holokost öncesinde 70 bin kişilik Yahudi nüfusuna sahipti.