Prens Charles Budapeşte Sinagogu’nda

İngiltere Prensi Charles ile eşi Camilla, dört günlük Macaristan ziyaretlerinde Dohany Caddesi’nde yer alan Budapeşte Sinagogu’nu ziyaret ettiler

Nelly BAROKAS Kültür
7 Nisan 2010 Çarşamba

Wales Prensi ile Cornwall Düşesi, Polonya’dan başlayan Orta Avrupa seyahatlerini Çek Cumhuriyeti’nde tamamladılar. Macaristan’da Dohany Caddesi’ndeki ünlü Budapeşte Sinagogu’nu ziyaret eden Prens Charles ve eşi Camilla, sinagogun yakınındaki Holokost anıtına Nazi kurbanları anısına mum yaktılar.

Dohany Caddesi’ndeki bu sinagog Avrupa’nın en büyük, dünyanın da ikinci büyük sinagogu niteliğini taşımakta. 3000 kişinin oturabildiği, 75 metre uzunluğunda, 27 metre genişliğindeki Budapeşte Sinagogu 1854 ile 1859 yılları arasında inşa edildi.

Sinagogun yanında sinagogun mimarisi ile uyumlu bir şekilde 1930’da inşa edilmiş binada Yahudi Müzesi bulunmakta. Şimdi kent merkezinde yer alan Dohany Caddesi, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazilerin kurdukları Budapeşte Gettosu’nun sınırında bulunmaktaydı. O dönemde 650 bin Macar Yahudi’si Naziler tarafından ölüm kamplarında yok edildi. Günümüzde Macaristan’da, çoğunluğu Budapeşte kentinde olmak üzere 60 bin Yahudi yaşamakta.