Coen’lerin filmi gösterilmeyecek

Viktor APALAÇİ
14 Ekim 2009 Çarşamba

Oscar ve Altın Palmiye ödüllü Joel-Ethan Coen kardeşlerin son filmleri olan “Ciddi Bir Adam / A Serious Man” 17 Ekim’de başlayacak olan Filmekimi programından son anda çıkarıldı.

İstanbul Kültür Vakfı filmin teknik bir sorun nedeniyle programdan çıkarıldığını bir basın bildirisiyle açıkladı.

“Fargo”da olduğu gibi, Coen’ler “Ciddi Bir Adam”ın konusunu çocukluklarını geçirdikleri Minnesota fonunda anlatıyorlar. Bir Yahudi kasabasında geçen konusuyla, “hafif ama karanlık bir dönem filmi” olarak tanımlanan “Ciddi bir Adam”, Coen’lerin, üniversitede öğretim görevlisi olan anne ve babalarıyla geçirdikleri çocukluklarını perdeye taşıyor. 1967’de geçen konusuyla film, karısı tarafından terkedilen, hayatı altüst olan ortadirek bir fizik profesörünün yaşadıklarını ve daha da dibe vurmamak amacıyla üç farklı hahama danışmasını anlatıyor.

Filmi izleyen Akşam Gazetesi yazarı Oray Eğin’in

“One minute” mi? başlıklı yazısı şöyle:

‘One minute’ mi?

Teknik bir aksaklık... İKSV’nin filmekimi programından son anda çıkarılan ‘A Serious Man’le ilgili yaptığı açıklama bu... Keşke, bu aksaklık Coen kardeşlerin filmine denk gelmeseydi... Zira filmin içeriğiyle birleştiğinde komplo teorilerine fazlaca imkan tanıyor bu aksaklık...

Coen’ler, Amerikan taşrasında bir Yahudi kasabasında, tamamı Yahudiler arasında geçen bir öyküyü anlatmışlar bu sefer.

Film tanrı kavramını mı sorguluyor, yoksa insanı tanrıya daha mı çok yaklaştırıyor; biraz ortada bırakılmış, yoruma ve tartışmaya açık...

Coen’lerin filmi ağırlıklı olarak Yahudiler’in olduğu bir salonda izlemek büyük bir keyifti. Bazı espriler, göndermeler fazlasıyla ‘bizbize’ doğal olarak... Hatta girişinde Yiddish konuşulan bir bölüm de var... Ben salondan çıkınca kendimi bir Bat Mitzvah’dan çıkmış gibi hissettim.

Woody Allen’dan beri Yahudi toplumunu bu kadar yakın gözlemleyip yansıtan ve alaya alan bir sinemacı daha çıkmamıştı. Coen’ler büyüdükleri muhafazakar Yahudi mahallesine böylece bir saygı duruşunda bulunuyorlar ve belki de en şahsi filmlerine imza atıyorlar.

Özellikle Türkiye’de bu filmin nasıl karşılanacağını çok merak ediyorum. Son yıllarda Yahudi düşmanlığıyla mücadele konusunda hiç de iyi bir sınav vermedi

Türkiye. Bilakis, bizzat Başbakan’ın önderliğinde

Yahudiler düşmanlaştırılmaya çalışıldı...

Diyorum ya keşke bu teknik aksaklık ‘A Serious Man’e denk gelmeseydi... Korkum o ki, zaten bu filmin vizyona girmesi bile zor olacak Türkiye’de.