Carla Bruni, AIDS’le mücadelede Hadassah’ya katıldı

Afrika ülkelerinde AIDS’le mücadele programına fon oluşturmak üzere Fransa Hadassah’nın düzenlediği etkinliğe Sarkozy çifti de katıldı

Nelly BAROKAS Kültür
18 Mart 2009 Çarşamba

Carla Bruni Sarkozy, geçtiğimiz hafta AIDS araştırmaları ve Afrika’da sağlık hizmetleri programına kaynak sağlamak üzere düzenlenen yardım toplama gecesinde Fransa Hadassah’nın onur konuğu oldu. Çünkü Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin eşi Carla Bruni, Hadassah’nın AIDS ile mücadele programına fiilen katılmakta ve destek vermekte.

Fransa Hadassah’nın kuruluşunun 25. yılının da kutlandığı etkinlik Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin himayesinde gerçekleşti. Etkinliğin göze çarpan kişileri arasında Hadassah Üniversitesi Tıp Merkezi’nin Genel Müdürü Prof. Shlomo Mor-Yosef, İsrail’in Paris Büyükelçisi ve dünyanın en ünlü AIDS uzmanları vardı.

AIDS’le Mücadele Vakfı’nın iyi niyet elçisi olan Carla Bruni, geçtiğimiz yıl haziran ayında İsrail’deki Hadassah Hastanesi’nin çocuk onkolojisi bölümünü ziyaret etmişti.

Bu etkinlikte toplanan paralar, Kudüs Hadassah Pediatrik AIDS Merkezi’nin himayesinde Afrika’nın bazı ülkelerinde sağlık hizmetleri programlarının uygulanmasında harcanacak. 2007’de Etiyopya’da başlayan bu sağlık hizmetleri giderek olumlu sonuçlar vermekte.

Oluşturulan maddi fon sayesinde Etiyopya’da hizmet vermeye gönüllü doktor, hemşire, sosyal hizmet görevlisi gibi kadroların oluşturulması ve AIDS hastası çocukların tedavisinin sağlanması hedefleniyor. Bu hizmet programı, Etiyopya Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde tıbbi ekibin Hadassah Hastanesi’nde eğitilmesini de kapsamakta.