Amos Gitai’ye Antalya’da özel ödül

10-19 Ekim arasında gerçekleşecek 45. Altın Portakal Film Festivali’nde, Amos Gitai’ye sinemaya katkılarından ötürü özel bir ödül verilecek. Amos Gitai, Nisan ayında “Çözülme / Disengagement” adlı filmini takdim etmek üzere şehrimize gelmişti

Viktor APALAÇİ Şalom
24 Eylül 2008 Çarşamba

Mimar kökenli İsrailli yönetmen, din, göç, toplumsal denetim gibi konular üzerine yaptığı filmleri ve muhalif tutumuyla tanınıyor. Ortadoğu sorunu üzerine yaptığı filmlerde, taraflara eşit mesafede durmaya ve tarafsızlığını korumaya özen gösteren Amos Gitai’nin en önemli filmleri arasında “Kadosh”, “Yom Kipur” ve “Free Zone”u sayabiliriz. Antalya’daki Uluslararası Avrasya Film Yarışması’na, Amos Gitai “One Day You”ll Understand” adlı yapıtıyla katılacak. Bu yıl Berlin ve Toronto Film Festivalleri’nde gösterilen filmin prestijli oyuncu kadrosu, Jeanne Moreau, Hippolyte Girandot, Dominique Blanc, Emmanuelle Devos gibi Fransız oyunculardan oluşuyor.

Filmin konusu, 20 yıl öncesinin Paris’inde geçer. Yaşlı bir hanımefendi olan Rivka (J.Moreau), 40 yaşlarındaki oğlu Victor (H. Girardot) ile Klaus Barbie’nin duruşmasının başladığı günlerde yaşadıklarını anlatan film geçmişle bir hesaplaşmanın öyküsü. TV’den duruşmayı izleyen Rivka duygularını kontrol etmek için mücadele eder, ancak soykırımda hayatta kalmayı başarmış bir şahidi görünce ipler kopar.

Aynı yarışmada İsrail adına iki film yarışacak. Bunlar son Cannes Film Festivali’nde adını duyuran, Ari Folman’ın “Başir  ile Vals / Waltz With Bashir”i ile, Ronit-Shlomi elkabetz’in “Seven Days” adlı filmleri. 1982’de Beyrut’ta 3000 Filistinli’nin Hıristiyan Falanjistler tarafından öldürülmesini anlatan “Başir ile Vals”, İsrail’in ilk canlandırma sineması örneği ve sinema tarihinde gerçekleştirilen ilk belgesel canlandırma sineması ürünü olma özelliklerini taşıyor. Cannes’da bir yan bölümle gösterilen “Seven Days”, bir ölümün ardından 7 gün matem tutan İsrailli bir ailenin öyküsünü anlatıyor. Başrolü oynayan ünlü aktris Ronit Elkabetz, kardeşi Shlomi ile filmi yönetiyor.

Antalya’da yarışacak önemli filmler arasında, bu yılki Cannes Film Festivali’nin, sürpriz Altın Palmiyeli filmi “Sınıf / Entre les Murs” ile Belirli Bir Bakış bölümünün büyük ödülünü kazanan “Tulpan” var.

Cannes Festivali’nin ikincilik ödülü sayılan Jüri Büyük Ödülü’nün sahibi “Gomorra” da Antalya’da gösterilecek. Napoli mafyasını anlatan, Matteo Garrone’nin cesur filmi, politik sinemanın başarılı bir ürünü.

İngiliz yönetmen Michael Winterbottom, “Genova” ile, Koreli Kim Ki Duk “Dream” ile Amerikalı Mike Figgis “Long Live Long” ile Meksika’lı Guillermo Arriaga “The Burning Plain” ile Uluslararası Avrasya Festivali’nde yarışacaklar.