Earvin Michel Jack

Ağustos 1959'da Lansing, Michigan'da dünyaya gelen Earvin Effay Johnson, Jr. veya hepimizin bildiği adıyla Magic Johnson 906 maçlık NBA kariyerinde 17707 sayı, 10141 asist, 6559 ribaunt, 1724 top çalma ve 374 blokluk performansıyla basketbolda 'sihir'in gerçek olabileceğini herkese kanıtladı

Spor
10 Eylül 2008 Çarşamba

NBA tarihinin en iyi ve en renkli oyun kurucularından biridir. 2.06 cm boyundaki basketbolcu Los Angeles Lakers forması altında 5 şampiyonluk kazanmış ve 3 kez de En Değerli Oyuncu ödülünü almıştır. Bir oyun kurucuya göre üstün olan fiziği sayesinde NBA'in sayılı oyun kurucuları arasına girmiştir. Wilt Chamberlain'in ardından, tüm zamanların en çok triple-double (Bir maç içinde 3 ayrı istatistikte çift haneli sayılara ulaşma başarısı) yapan oyuncusudur. Kariyerinin sonlarına doğru AIDS hastalığına yakalanmış, onun AIDS'e yakalanmasıyla birlikte ABD'de AIDS ile mücadele ciddi boyutlara ulaşmıştır.

NBA'ya gelmeden önce 1979 yılında Michigan State Üniversitesi'yle NCAA şampiyonluğuna ulaşan Magic Johnson, Los Angeles Lakers formasıyla da harikalar yarattı. 3 kez MVP (Sezonun En Değerli Oyuncusu) olmayı başaran Magic, 12 kez katılıdğı All-Star takımında da 10 kez en iyi beşe seçildi.

Johnson'a hayatı boyunca isminin önüne geçecek olan 'Magic' lakabı Everett Lisesi'nde çıktığı ilk maçta 36 sayı, 16 ribaunt ve 16 asistlik bir performans sergileyince verildi. Magic lise sondayken takımını 27-1'lik galibiyet serisiyle eyalet şampiyonluğuna taşımış ve sezon içinde 28.8 sayı ve 16.8 ribaunt ortalamasıyla oynamıştı.

1979 yılında birçok basketbol otoritesine göre NCAA tarihinin en önemli maçı oynanmıştı. Magic Jonhsonlu Michigan State finalde Larry Birdli İndiana State'i 75-64 mağlup ederek şampiyonluğa ulaştı. Tüm basketbol severleri büyüleyecek Johnson-Bird çekişmesinin de tohumları atılmış oldu. Bu ikili yıllarca NBA'da kozlarını paylaştılar. Büyüleyici bir NBA kariyerine sahip olan Magic, Amerikan Rüya Takımı'yla 1992 Barcelona Olimpiyatları'nda altın madalya kazandı. 1993/94 Sezonu'nda kısa bir koçluk denemesi yapan Magic "Bu işin adamı değilim" dedi ve kopamadığı Lakers'ın hissedarları arasına katıldı. İçindeki basketbol ateşini söndürmek amacıyla 1995/96 Sezonu'nda parkeye dönen Magic takımıyla 32 maça çıktı. Ezeli rakibi ve dostu Larry Bird onun için: "Hayatımda gördüğüm en iyi oyuncu olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. O her zaman herkesin üstündeydi ve hep de orada kalacak" tanımlamasını yapmaktan çekinmiyor.