Nazi'nin oğlundan Holokost eğitimine destek

“Ölüm Doktoru” lakabıyla tanınan Aribert Heim’in oğlu, babasının ölü olarak kabul edilmesini talep ederken, kontrolü altına alacağı banka hesaplarından Holokost eğitimine destek olabileceğini açıkladı

Nelly BAROKAS Kültür
27 Ağustos 2008 Çarşamba

Yıllardır Nazi avcıları tarafından aranan “Ölüm Doktoru” Aribert Heim’in oğlu, babasının artık resmen ölü olarak ilan edilmesini talep etti. Böylelikle babasının banka hesaplarını denetimi altına alabileceğini ve ölüm kamplarında babasının sebep olduğu acıların telafisi amacıyla Holokost eğitimine maddi kaynak sağlayacağını belirtti.

Ruediger Heim, Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada; Simon Wiesenthal Merkezi’nin Nazi suçluları listesinin en başında yer alan babasının artık ölü olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Ruediger Heim, Almanya’dan kaçtığı 1962 yılından beri ailenin posta kutusuna bırakılan iki kısa not dışında, babası ile hiçbir ilişkisi olmadığını açıkladı.

“1962 ile 1967 yılları arasında posta kutumuza iki not bırakıldı. Bu notlarda ‘İyiyim” gibi tek bir sözcük vardı. Bu notları babamın gönderdiğinden şüpheliyim” demekte.

Ayrıca, bugün 94 yaşında olması gereken Aribert Heim’in hayatta olup olmadığını bilmediğini söyledi. Banka hesaplarına el koyabilmek için babasının ölü ilan edilmesi yönünde hukuki yolları zorladığını ifade eden Ruediger Heim, erkek kardeşi ile kız kardeşinin babalarının ismine bir banka hesabı bulunduğunu 1997’de öğrendiklerini söyledi.

“Ölüm Doktoru”nun oğlu Avusturya’nın Linz kenti yakınında bulunan Mauthausen ölüm kampında doktor olarak görev yapan Aribert Heim’in sebep olduğu acıların telafisi yönünde bağışta bulunmak istediğini belirtti.

Heim’in çocuklarının bugüne dek 1.78 milyon Dolar tutarındaki banka hesabına ve diğer yatırımlara ilişkin bankaya müracaatları olmadı. Müracaat edebilmeleri için Aribert Heim’in öldüğünün kanıtlanması gerekiyor.