EJC’den Lübnan Cumhurbaşkanına kınama

Avrupa Yahudi Kongresi (EJC), İsrailli iki askerin naaşlarına karşılık Hizbullah’a iade edilen Samir Kuntar’ın Lübnan’a dönmesi vesilesi ile düzenlenen törende hazır bulunması nedeniyle Cumhurbaşkanı Michel Suleiman’ı sert bir şekilde eleştirdi

Nelly BAROKAS Kültür
23 Temmuz 2008 Çarşamba

Avrupa Yahudi Kongresi (EJC) Başkanı Moshe Kantor, “Daha birkaç gün önce Paris’te gerçekleşen Akdeniz Zirvesi’nde birlik ve işbirliği sözü veren Lübnan Cumhurbaşkanının ikiyüzlü tutumunu kınıyoruz. Onun Samir Kuntar’a desteği, terörü, şiddeti ve Hizbullah’ın kanlı eylemlerini destekler nitelikte olduğunu kanıtlamakta. Akdeniz Zirvesi’nde ortaya konan karşılıklı anlayış umutları doğrultusunda Batı’da ayrı, Ortadoğu’da farklı bir tutum takınılamaz. Akdeniz Birliği için bir araya gelen ülkelerin her şekliyle terörü kınaması zorunludur” dedi.

Bilindiği gibi geçtiğimiz çarşamba günü İsrail askerleri Eldad Regev ve Ehud Goldwasser’in naaşlarına karşılık İsrail, 2006 savaşında esir alınan dört Hizbullah üyesini, Samir Kuntar’ı ve 200 Lübnanlı militanın naaşlarını geri verdi. Lübnanlı bir Dürzi olan Samir Kuntar, 1979’da giriştiği terör eyleminde üç İsrailliyi öldürdükten sonra tutuklanmış ve İsrail hapishanelerinde en uzun kalan tutuklu olmuştu.

İsrail Hükümet Sözcüsü Mark Regev; “Samir Kuntar çocuk katili bir canidir. Lübnan’da onu bir kahraman olarak karşılayanlar temel insani değerleri ayaklar altına almış oluyorlar” dedi.

Samir Kuntar onuruna düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Michel Suleiman ve Başbakan Fouad Siniora’nın katıldığı haberini aktaran Jerusalem Post Gazetesi; “şeytanın kutlaması” benzetmesini yaptı.