“Wanted” Rus aksiyon ustası Timur Bekmambetov’un ilk Hollywood filmi

“Wanted” bir İskoç çizgi roman serisini, Kazak kökenli bir Rus yönetmenle Hollywood’da buluşturan bir film. Görkemli aksiyon sahneleri, baş döndürücü bir görsel zenginlik, dur durak bilmeyen hızlı bir tempo, iyi oyunculuklar izlemek istiyorsanız bu film tam size göre. Senaryodaki az inandırıcı sahnelere toleransınız yoksa bu filmden uzak durun. Akıl almaz aksiyon sahneleri, sonu gelmeyen sürprizlerle izleyiciyi şaşırtan film, zekice yazılmış senaryosuyla öne çıkıyor

Viktor APALAÇİ
9 Temmuz 2008 Çarşamba

Özgün bir aksiyon filmi

Film ithalatçılarının taponlarını vizyona sürdürdükleri bu durgun yaz aylarında “Wanted” gibi eli yüzü düzgün bir aksiyon izlemek büyük keyif.

“Gece Nöbeti / Night Watch” ve “Gündüz Nöbeti / Daywatch” ile, klasik Rus sineması geleneklerinden nasibini almamış, Amerikan tarzı uslubuyla dikkati çeken, Kazak kökenli Rus yönetmen Timur Bekmambetov, “Wanted” ile Hollywood’daki ilk filmini yapıyor.

Görkemli aksiyon sahneleri, baş döndürücü bir görsel zenginlik, dur durak bilmeyen hızlı bir tempo, iyi oyunculuklar izlemek istiyorsanız, “Wanted” tam size göre. Ama özel bir teknik sayesinde kurşuna falso veren silahşörlere burun kıvıracaksanız, çocukca bulup bu kadar da saçmalık olmaz diyecekseniz, bu filmden uzak durun.

Yaratıcı, özgün, yenilikçi bir sinemacı olduğu kuşku götürmeyen Timur Bekmambetov, baş döndüren bir aksiyon duygusu ve sonu gelmeyen sürprizleriyle izleyiciyi sürekli şaşırtıp kendine esir ediyor. Tren, motosiklet, spor araba, kamyon gibi nakil vasıtalarındaki akıl almaz aksiyon sahnelerinden azami zevki almaya çalışıp, senaryodaki az inandırıcı sahnelere toleranslı davranıyorsanız, oya gibi işlenmiş bu aksiyon filminden keyif alacaksınız.

İskoç Mark Miller ile J. G.Jones’un çizgi roman serisinden, üçlü bir yazar kadrosu tarafından senaryolaştırılan “Wanted”, Rus yönetmenin İngilizce çevirdiği ilk film.

BAŞDÖNDÜRÜCÜ GÖRSEL ZENGİNLİK

Tarantino’nun sinema anlayışına, “Matrix” türü filmlerin aksiyon konseptine yakın duran uslubuyla, Timur Bekmambetov, sayısız özel efekt kullandığı “Wanted”da yarattığı görsel zenginlikle dikkati çekiyor.

Sinema teknolojisinin sağladığı nimetlerden faydalanmadaki becerisiyle öne çıkan yönetmen, filmine plastik değeri yüksek güzellikler katmış. Sinemasının özellikleri olan yaratıcılık, denencilik, farklılık “Wanted”ı özgün bir film yapmış.

1990’lı yıllardan günümüze, yarattığı fantastik dünya ile ilgi gören çizgi romanların ilk filmi “Wanted”ın başkahramanı, pısırık, başarısız, hayattan ve mücadeleden nefret eden zayıf ruhlu tembel 25 yaşındaki Wesley’dir (James McAvoy).

Yaptığı her işte başarısız olan, hep kaybeden olmuş Wesley, işyerindeki arkadaşları ve patronu tarafından azarlanmaya ve küçük düşürülmeye alışıktır. Cinsellikten başka isteği olmayan sevgilisi, kendisini en yakın arkadaşıyla aldatmaktadır.

Fox (Angelina Jolie) adlı çok güzel bir kadının arabasıyla kendisine çarpmasından sonra, bir batağın içine saplanmış olan Wesley’e hayatını değiştirme ve kahraman olma şansı verilir.

Fox’un mensup olduğu Kardeşler Tarikatı adlı gizli örgüt Wesley’in kayıp sandığı babasının rakip bir örgüt tarafından öldürüldüğünü kendisine söyler. Babasının intikamını alabilmek için özel olarak eğitileceğini öğrenen Wesley, sıradan hayatından ve alabildiğine ezilip durduğu büro yaşamından kurtulmak için teklifi kabul eder.

ANGELİNA JOLİE VAR, EROTİZM YOK

Cinayetlerini “bin kişiyi kurtarmak için bir kişiyi öldürmek” gibi kendince ulvi bir prensibe (aslında bir kandırmacaya) dayandıran Kardeşler Tarikatı’nın gizemli lideri Sloan (Morgan Freeman), çaylak Wesley’i kısa zamanda bir ölüm makinesine dönüştürür.

Kahramanımız dünyada istikrarı sağlama aslında birtakım temizlikler yapan örgütün suikastçılarından biri olup, kendisine gösterilen hedefi vurduğunda babasının intikamını alacağı söylenir. Acaba gerçek bu mudur?

Sürprizler birbirini kovalarken Wesley, örgütün kendini tanıttığı kadar masum niyetlere sahip olmadığını anlamasıyla, kendi kaderinin kontrolünü ele almak durumunda kalır.

Keşfettiği çok farklı bir dünyanın gerçekleriyle hayatına yeni bir yön vermeye çalışan kahramanımız karanlık, gizemli, ürkünç güçlerle bir ölüm-kalım savaşına girişir.

Filmin zekice yazılmış senaryosu, iyiyle kötünün bitmeyen savaşını ana tema olarak işliyor. Ya temalar arasında baba-oğul ilişkileri ve gerçeğe ulaşma gayreti var.

Sağlam bir sinema tekniğine sahip olan yönetmen Timur Bekmambetov, filmin çifte Oscar ödüllü prodüksiyon tasarımcısı John Myhre’nin desteğiyle, karakterlerin insanüstü gücünü izleyiciye hissettiriyorlar. Filmin konusu Chicago’da geçmesine rağmen, filmin büyük bir bölümü, yönetmenin dünyasına daha yakın duran Prag şehrinde çekilmiş.

Oyuncu kadrosuna gelince: Dünyanın en seksi oyuncularından biri olan Angelina Jolie’nin yer aldığı bir filmde erotizmin olmamasını yadırgadık. Ancak seksi bakışlarıyla Angelina Jolie gözüktüğü her sahnede filmi aydınlatıyor. “Kefaret” ve “İskoçya’nın Son Kralı”ndan tanıdığınız James McAvoy, sıradan bir insanın bir suikastçıya dönüşmesini başarı ile canlandırıyor. Eski tüfeklerden Morgan Freeman bildiğimiz gibi.

 

Wanted

Yönetmen: Timur Bekmambetov

Senaryo: Michael Brandt, Derek Haas,

 Chris Morgan Görüntü: Mitchell Amundsen Müzik: Danny Elfman Oyuncular: James McAvay,

Morgan Freeman, Angelina Jolie, Terence Stamp, Thomas Kretschmann, Common Kristen Honer