Vatikan ile ilişkiler kesiliyor

İsrail Başhahamlığı, Holokostu inkar eden piskopos özür dileyene dek Vatikan ile ilişkisini kestiğini duyurdu

Nelly BAROKAS Kültür
4 Şubat 2009 Çarşamba

İsrail Başhahamlığı, Vatikan’a gönderdiği mesajda talihsiz açıklamalar yapan Piskopos Richard Williamson’dan açık bir özür gelene dek Katolik Kilisesi ile diyaloga devam edilmeyeceği duyurdu. Baş hahamlık ayrıca bu durum açıklık kazanmadan mart ayında planlanmış bir görüşmenin gerçekleşmeyeceğini belirtti.

Vatikan Sözcüsü Peder Frederico Lombardi, İsrail Baş hahamlığının verimli diyalog ortamının sürdürülmesi konusunu tekrar düşüneceğini umduğunu söyledi. İngiltere doğumlu Piskopos Richard Williamson, İsveç televizyonuna verdiği söyleşide İkinci Dünya Savaşı’nda altı milyon Yahudi’nin öldürülmediğini, gaz odalarının var olmadığını, en fazla 300 bin Yahudi’nin Nazilerce öldürüldüğünü söylemişti.

Bilindiği gibi Fransız Başpiskopos Marcel Lefebvre’in yolundan giden ve yirmi yıllık bir hizipleşmeye yol açan Piskopos Williamson ile diğer üç piskoposun afarozu  özel bir kararla iptal edilmişti.

Ölüm kamplarından kurtulan Nobel Ödüllü yazar Elie Wiesel, Holokost inkarcısı piskoposun aforoz cezasını kaldıran Papa’nın antisemitizmin çirkin yüzüne kredi verdiğini ileri sürdü. Wiesel ayrıca; “Yahudi –Katolik ilişkileri II. Jean Paul’un çabaları sayesine tarihte hiç bu denli iyi olmamıştı” dedi.

Papa XVI. Benedict, Williamson olayından sonra yaptığı açıklamalarda Yahudilere tam ve tartışmasız desteğini vurguladı ve Holokost’ta Yahudilerin yok edildiğinin tüm insanlığın her zaman hatırlaması gereken bir gerçek olduğuna değindi.