Venezuella’da sinagog saldırısı endişe yarattı

Karakas’da cuma akşamı geç saatlerde meydana gelen sinagog saldırısının ardından, uluslararası Yahudi kuruluşları Venezuella’da nefret atmosferi yarattığı için Cumhurbaşkanı Hugo Chavez’i suçladı

Nelly BAROKAS Kültür
4 Şubat 2009 Çarşamba

Geçtiğimiz cuma akşamı Venezuella’nın Karakas kentinde Tiferet İsrael Sefarad sinagoguna saldırı düzenlendi. 15 kişiden oluşan saldırgan grubu sinagogu talan etti, Sefer Toraları (Tora Ruloları) yerlere attı.  Sinagog duvarlarına “kahrolsun Yahudiler”, “Yahudiler defolun”, “Katil İsrail” gibi Yahudi karşıtı nefret sözcükleri yazdılar. Yetkililerin ifadesine göre bilgisayar ve bazı belgeleri çalan saldırganlar yüzlerini gizlemediler, fakat güvenlik kameralarının kayıtlarını beraberlerinde götürdüler.

Venezuella’daki bu saldırı, Gazze operasyonunun ardından meydana gelen ilk saldırı değil.  Ülkede meydana gelen Yahudi karşıtı saldırılar iki ülkenin diplomatik ilişkilerini zedeledi; İsrail geçtiğimiz hafta Venezuella Büyükelçiliği’ni kapatma kararı almıştı.

Geçen ay aynı sinagoga bir saldırı daha düzenlenmiş, İsrail Konsolosluğu yağma edilmiş, 2007 yılında da bir Yahudi merkezi kanundışı silahlar bulundurduğu bahanesiyle yerle bir edilmişti.

Cumhurbaşkanı Hugo Chavez sinagog saldırısını kınadı.  Sinagog saldırısının muhalefet liderlerinin bir entrikası olabileceğini ileri sürdü. Televizyonda yaptığı konuşmada Chavez; “Bu şiddet olaylarından kim karlı çıkıyor? Ne hükümet, ne halk, ne de devrim” dedi. 2013’e dek görevde kalmasını sağlayacak ve 15 Şubat’ta gerçekleşecek referandum sonuçlarından çekinen muhalefet liderlerini suçladı.

Amerikan Yahudi Komitesi’nin yönetim kurulu üyesi David Harris, saldırının Venezuella’daki Yahudilere olan düşmanlık havasını yansıttığını, ibadethaneye yapılan bir saldırının tamamen saygısızlık olduğunu söyledi. Harris, devlet sponsorluğunda bir antisemit kampanyaya şahit olunduğunu da sözlerine ekledi. The Simon Wiesenthal Center yetkilileri de saldırıyı Chavez’in İsrail’i eleştiren demeçlerinin tetiklediğini söyleyerek dünya liderlerini bunu ifşa etmeye davet etti. The Anti-Defamation League (ADL) Karakas’taki eski sinagoga yönelik şiddeti “Günümüzün Kristallnacht”ı olarak nitelendirdi. Ayrıca bu saldırının rastlantısal olmadığı, Hugo Chavez’in söylemleriyle oluşturduğu Yahudi karşıtı ortam nedeniyle gerçekleştiği ileri sürüldü.

Uluslararası B’nai B’rith Başkan Yardımcısı Daniel Mariaschin, Chavez’i eleştirerek, hükümetin nefret aşıladığını söyledi.