Bunları duydunuz mu? / Bank Hapoalim gözünü Millenium Bank’a dikti

Nur ŞAUL BARAKAS Ekonomi
4 Şubat 2009 Çarşamba

Portekiz’in halka açık en büyük bankası Millennium BCP’nin Türkiye’deki iştiraki Millennium Bank AŞ’nin satışıyla, aralarında İsrail’in aktif açısından en büyük bankası ve Türkiye’de Bank Pozitif’e sahip olan Bank Hapoalim’in de dahil olduğu 3 potansiyel alıcı ilgileniyor.

Türkiye’nin yanı sıra Polonya, Yunanistan, Romanya, Angola ve Mozambik’te de faaliyet gösteren Millennium bcp, öncelikli pazarlara odaklanma kapsamında Türkiye’deki iştiraki olan ve halen 18 şube ve 320 personel ile hizmet veren Millennium Bank AŞ’nin satışı konusunu değerlendirdiğini açıklamıştı.

Katılım bankaları dâhil 50 bankalı Türk bankacılık sisteminde Eylül 2008 verilerine göre 1.145 milyar YTL’lik aktif büyüklüğü ile 26. sırada bulunan Millennium Bank AŞ ile Hapoalim dışında, biri Ortadoğu kökenli, diğeri ise Türkiye’de faaliyeti olmayan uluslararası grup olmak üzere iki bankacılık grubu ilgileniyor ve görüşmeler yürütüyor.

Portekizli ana ortağın teklifleri aldıktan sonra bankayı satıp satmamaya karar vereceği ve bunun da önümüzdeki birkaç hafta içinde kesinlik kazanacağı da ifade ediliyor.

Kaynak: Reuters