ajanda'm

Aylin YENGİN Yaşam
7 Ocak 2009 Çarşamba

• NE İZLEYELİM?

Geçtiğimiz hafta sonu gösterime giren Passengers (Yolcular) oldukça gizemli bir film. Anne Hathaway'in başrolde olduğu yapıt, oyuncunun son yıllarda en fazla 'oyunculuk' gerektiren rollerinden birini ortaya koymasına ön ayak oluyor. Bu durumun esas nedeni ise 2005'de çektiği "Nine Lives" ile dünya sinemasına modern bir klasik armağan eden ve ileride sinema tarihine yön verdiği anlaşılacak olaön bağımsız yönetmen Rodrigo Garcia. Patrick Wilson, Dianne Wiest ve David Morse’un da rol aldığı 2008 yapımı bu gerilim/dram’ın konusu kısaca şöyle: Genç terapist Claire Summers (Anne Hathaway), hocası (Andre Braugher) tarafından korkunç bir uçak kazasından sağ kurtulan beş yolcuya danışmanlık yapmakla görevlendirilir. Böylesi güç bir görev üstlenen Claire’in yaşadığı zorluklar, yardımını reddeden ve kazayı bahane ederek ona açık açık kur yapan Eric (Patrick Wilson) ile karşılaşınca kat be kat artar.

• NE DİNLEYELİM?

Pazar günleri, geç saatte uyanıp, yatakta tembellik ettikten sonra geç kahvaltı edenlerdenseniz eğer, size çok müzikal bir teklifim var: bu Pazar saat tam 13.00’te radyonuzu 94.9 Açık Radyo’ya ayarlayın ve Robert Schild’in hazırlayıp sunduğu Damdaki Kemancılar, “Klezmer müziğinin kilometre taşları” adlı programa kulak verin. Yaklaşık bir saat süren programda, 20. yüzyılın ilk çeyreğinden başlamak üzere, öncelikle Doğu Avrupa’da, ardından ABD’de doğan, günümüzde ise Avrupa’nın çeşitli ülkeleri ile gene ABD’de süregelen Aşkenazlar’ın halk müziği Klezmer’in, örnekleri tanıtılıyor. 27 Ekim 2008 günü başlayan yayın döneminin ilk programlarında, bu müzik türünün, yaratıcılarının sosyokültürel temellerinden hareketle doğuşuna yer verildi ve gelişimi anlatıldı. Klezmer müziğinin armonik yapısı, türleri, aletleri ve ilk icracıları tanıtıldı. Eski yorumcularla yeni etno-müzisyenler arasındaki etkileşimden ve günümüz Klezmer müziğinden örnekler verildi. Her hafta yeni bir repertuar, yeni tarihi örnekler ve yeni bilgiler veriliyor. Bambaşka bir deneyim için, kaçırmayın bence!

• NE OKUYALIM?

Dünyada 36 dile çevrilen, yaklaşık bir yıl boyunca en çok satanlar listesinde 1. sırada yer alan ve halen ilk üçteki yerini koruyan “Ye, Dua Et, Sev”, özellikle kadın okuyuculara yönelik bir kitap. Satışları 2 milyona yaklaşan kitabın önümüzdeki birkaç ay içinde 5 milyon kopyaya ulaşması bekleniyor. Kitabın başkarakteri – yani yazarın kendisi – modern bir kadının isteyebileceği her şeye sahip biri: iyi bir eş, şehre uzak büyük bir ev, başarılı kariyer… Oysa kendini mutlu hissetmek yerine, panik ve şaşkınlık içinde tükendiğini hissediyor. Bilgelik ve heyecanla yüklü kitap, Elizabeth’in sahip olduğu ve başarı göstergesi saydığı şeyleri arkasında bırakarak, bunların yerine koyduklarının hikâyesi. Zorlu bir boşanma ve yıkıcı bir depresyondan sonra, kendi doğasının gerektirdiği üç özelliği sorgulamaya girişiyor ve üç farklı kültür zeminini karşılaştırıyor: İtalya’da keyif, Hindistan’da ibadet ve Bali’nin Endonezya Adaları’nda dünyevi hazlar ile ilahi yücelik arasındaki denge. Gilbert’in kitabı zekâ, neşe ve konuşma diline özgü tartışmasız bir canlılıkla yüklü. Bu sene içinde filme alınacak “Ye, Dua Et, Sev”de okuyuculara hayatını anlatan yazar Elizabeth Gilbert’i Julia Roberts canlandıracak. Pegasus Yayıncılık’tan çıkan kitabı dilimize Esra Makara ve İstem Erdener çevirmiş. Kitabın liste fiyatı 25.00 TL.

• NEREYE GİDELİM?

Akbank sponsorluğunda Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM) ev sahipliği yaptığı “İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí” Sergisi gördüğü yoğun ilgi sebebiyle 1 Şubat 2009 Pazar gününe kadar uzatıldı. Gala-Salvador Dalí Vakfı’nın işbirliğiyle düzenlenen ve 20 Eylül’de başlayan sergiyi bugüne kadar 160.000’den fazla sanatsever gezdi. 60. yılını kutlayan Akbank’ın sponsorluğunda gerçekleştirilen sergi kapsamında ünlü sanatçının toplam 385 parça eseri sunuluyor. Sergide 33 resim, 113 çizim, 111 gravür ve 12 litografisinden oluşan ana koleksiyon dışında ayrıca sanatçının mektupları, notları ve fotoğrafları da yer alıyor. Sergi Pazartesi günleri hariç, Salı, Perşembe, Cuma ve Pazar günleri 10:00-18:00, Çarşamba ve Cumartesi günleri ise 10:00-22:00 saatleri arasında gezilebiliyor. Başlangıçta 20 Ocak 2009 olarak belirlenen kapanış tarihi aşırı ilgi nedeniyle 10 gün daha uzatılarak 1 Şubat 2009 Pazar olarak değiştirildi. Henüz gezmediyseniz eğer, bu hafta sonu tam sırası!