Haftanın İzi

Gana'dan Sırbistan'a, Ukrayna'dan Pakistan'a...

Karel VALANSİ Diğer
7 Ocak 2009 Çarşamba

Afrika

• D. Kongo: “Katliam yapmadık”

Uganda ordusu, BM yetkilileri ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunan yardım kuruluşları, Tanrı'nın Direniş Ordusu adlı isyancı örgütü son birkaç günde yaklaşık 200 sivili öldürmekle suçladı. Suçlamaları yalanlayan örgüt, haklarındaki bu iddiaların gerçek olmadığını ve saldırıları düzenleyenin Uganda ordusu olduğunu savundu.

• Gana: Seçim heyecanı

Gana'da pazar günü yapılan devlet başkanı seçiminin ikinci turu tamamlanmak üzere. İlk turun sonunda seçimlerde usulsüzlük yapıldığını ileri süren muhalefetin adayı John Atta Mills rakibi Nana Akufo Addo'nun az farkla önünde gidiyor.

Amerika

• Küba: Devrim 50 yaşında

Bir açıklama yapan Devlet Başkanı Raul Castro, “ABD ile aracı olmadan, doğrudan diyaloga hazırız, ancak acelemiz yok, umutsuz değiliz” açıklamasını yaptı. Ülkede Fidel Castro ve Che Guevera öncülüğündeki devrimcilerin, Batista rejimini yıkarak yeni bir dönem başlatmasının 50. yılı kutlanıyor.

• Guatemala: Toprak kayması

Ülkenin kuzeyinde meydana gelen toprak kaymasında 33 kişi öldü, 60 kişi kayıp.

• ABD: Laura Bush Afgan kadınlarla

ABD Başkanı George W. Bush’un eşi Laura Bush, video konferans aracılığıyla yapılan ABD-Afganistan Kadınlar Konseyi toplantısında, Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan Afgan kadınlarla bir araya geldi. Konuşmasında Bush, Afgan kadınlarının cesaretlendirilmeye ihtiyaç duyduğunu, yıllarca süren eğitimsizlik, sağlık hizmetlerinden yoksun kalma ve aşırı fakirlik nedeniyle kadınların halen büyük zorluklarla karşı karşıya olduklarının bilincinde olduklarını açıkladı. Bundan sonraki toplantılara Georgetown Üniversitesi’nden katılacak.

Asya

• Afganistan: Taliban saldırısı

Taliban militanları düzenledikleri saldırıda Musa Kale bölgesinin güvenlik şefinin koruması olarak görevli 20’si polis 21 kişiyi öldürüldü. Helmand Vali Sözcüsü Davud Ahmedi, militanların oğlunun hayatını bağışlamalarını isteyen bir polis annesini de öldürdüğünü açıkladı. Taliban sözcüsü Kari Yusuf Ahmedi ise çıkan çatışmada iki Taliban mensubunun öldüğünü, dördünün de yaralandığını açıkladı.

• Bangladeş:  Sular durulmuyor

Bangladeş’te iki yıllık olağanüstü hal durumunun ardından ilk kez genel seçimler yapıldı. Eski başbakanlardan Begüm Halide Ziya, Şeyh Hasina’ya parlamentoda 3’te 2 çoğunluğu getiren genel seçimin sonuçlarını kabul etmediğini açıkladı. Öte yandan çıkan çatışmalarda bir kişi öldü, yaklaşık 150 kişi de yaralandı.

• Güney Kore: Parlamentoda kavga

Muhalefetteki Demokratik Parti milletvekilleri, iktidardaki Büyük Ulusal Parti’nin gündeme getirdiği, 85 yasa tasarısını içeren reformları engellemek amacıyla genel kurul salonuna girişi engelledi. Oturumları engelleyen muhalif milletvekillerine, 200’ü aşkın parlamento güvenlik görevlisi müdahale etti, bazı milletvekilleri ve güvenlik görevlileri yaralandı. Tasarıda bazı devlet firmalarının özelleştirilmesi, ABD ile ticarete ilişkin bir anlaşmanın onaylanması da yer alıyor.

• Endonezya: Deprem ile sarsıldı

Ülkenin doğusunda meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki deprem ve artçı sarsıntılarda üç kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Avrupa

• Sırbistan: “Kosova bağımsız değil”

Cumhurbaşkanı Tadiç, Kosova'nın bağımsız bir ülke olarak değil, ancak Sırbistan bölgesi olarak AB'de var olabileceğini belirtti ve Uluslararası Mahkeme’nin Kosova'nın bağımsızlığının yasallığı konusunda, Sırbistan'ın lehine karar verilmesini istedi.

• Ukrayna: Doğal gaz sıkıntısı

Rusya ile anlaşma sağlayamayan Ukrayna, Avrupa'ya gaz sağlayan boru hattının kapanabileceği konusunda uyardı. Rus Gazprom ise doğal gazı Avrupa’ya Belarus ve Türkiye üzerinden sevk edeceğini açıkladı. AB yetkilileri, Brüksel'de toplanıp doğal gaz krizini de ele alacak.

• Türkiye: Güvenlik konseyinde

Ekim ayındaki oylamada BM Güvenlik Konseyi’ndeki geçici üyeliğine seçilen Türkiye, güvenlik konseyinde 48 yıl sonra ilk kez temsil edilecek. Konseyin ilk resmi toplantısı 5 Ocak pazartesi günü yapıldı.

• İzlanda: AB oylaması

Küresel mali krizden en çok etkilenen ülkelerden biri olan İzlanda AB’ye üyelik için halk oylamasına başvurma kararı aldı.

Ortadoğu

• Irak: İran ile el sıkıştı

Irak Başbakanı Maliki ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Tahran'da bir araya geldi. Görüşmede, başta ticaret olmak üzere her alandaki işbirliğinin artırılabileceği mesajı verildi.

• İran: Nükleer hırs devam ediyor

İran Atom Enerjisi Kurumu yeni nükleer santrallerin yapımı için konsorsiyum önerisine sıcak baktıklarını açıkladı. Kurum yetkilileri ayrıca konuyla ilgili körfez ülkelerine kapsamlı teklif sunmaya hazır olduklarını bildirdiler.

Asya / Pakistan

“Savaş istemiyoruz”

Mumbai saldırılarının ardından Pakistan-Hindistan gerilimi sürüyor. Bu durum uluslararası düzeyde kaygılara neden oluyor. Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, Hindistan ile savaş istemediklerini açıkladı. Hindistan'ın geçen ay Mumbai kentinde düzenlenen kanlı saldırıdan sorumlu tuttuğu Pakistan'daki bir örgüte hava harekatı düzenleyebileceği yönünde basında haberler yer alıyor.

Hindistan dışişleri bakanlığı, Pakistan'da meydana gelen bir dizi patlamanın ardından bazı Hindistan vatandaşlarının tutuklandığı haberi üzerine, bu ülkeye seyahatin güvenlikli olmadığını açıkladı. Pakistan hükümeti de, askerlerini Hindistan sınırına çektiğini açıkladı.

Pakistan ise kendi içinde de problemlerle savaşıyor. Ordunun militanlara karşı Svat vadisinde düzenlediği operasyonda 8 kişinin öldüğü açıklandı. Öte yandan ülkenin güneybatısındaki Dera Bugti bölgesinde ayrılıkçı militanlar askeri bir aracı havaya uçurdu; 2 milis öldü, 4’ü yaralandı.  Sibi bölgesinde ise yine ayrılıkçı militanlar bir yolcu trenine ateş açtı ve 13 kişi yaralandı.