SHYAMALAN BİR BALONMUŞ

Viktor APALAÇİ
25 Haziran 2008 Çarşamba

Hint asıllı Amerika’lı yazar-yönetmen Night Shymalan (Sahmalon okunur), 9 yıl önce yaptığı, “6 His / The Sixth Sense” ile yarattığı insanın içini ürperten gerilim atmosferiyle “yeni Spielberg” olarak karşılandı. “İnsanı bilinmeyen korkutur” düsturundan hareketle yaptığı “Ölümsüz / Unbreakable” ve “İşaretler / Singns”, tansiyonu istediği gibi artırıp azaltan Shyamalan’ın Alfred Hitchcock ile kıyaslanmasına yol açan filmlerdi.

Filmlerinin son derece şaşırtıcı finalleriyle ünlenen yönetmen, “Köy / The Village”da sebebi anlaşılamayan ve insanları tehdit eden olayları işlemeyi sürdürüyor, tam puan alıyordu.

İki yıl önceki “Sudaki Kız / Lady in Water” fiyaskosundan sonra Shyamalan paranoya gerilim türündeki son filmi “Mistik Olay / The Happening” ile tam dibe vuruyor.

Sebebi açıklanmayan, yalnızca insan ırkını tehdit eden ve durdurulamayan bir olayın yarattığı kaos ortamını işleyen film Shyamalan’ın bugüne kadar gerçekleştirdiklerinin en kötüsü ve yılın en kötüleri arasına girmeye adaylığını koyan tek kelimeyle berbat bir film.

Havayoluyla bulaşan bir virüsün insanların sinir hücrelerini etkileyerek intihar etmelerini gösteren filmde, bu felaket senaryosunun makul bir sebebe dayandığının açıklamasını bekleyen izleyici, bitkilerin, doğanın, ağaçların, çimenin suçlu iskemlesine oturtulmasıyla isyan ediyor.

Esin kaynaklarının tükendiğini gördüğümüz Shyamalan’ın bu çevre düşmanı filmi bizleri çileden çıkardı.

Doğayla insan arasındaki dengesi bozulmuş ilişki ve aşkın yeniden keşfi yan temalar doyurucu değil. Çizilen karakterler havada kalmış, oyunculuklar kötü.

Senarist ve yönetmenliğe bir de yapımcılığı ekleyen Shyamalan’ın, yarattığı sansasyonun körelmeye başladığını, kendini tekrar ettiğini, hızla gözden düştüğünü gösteren “Mistik Olay”dan uzak durmanızı tavsiye ederim.