Bunun için doğdunuz

Rudi DİRİMAN Spor
25 Haziran 2008 Çarşamba

İnsanlar yaşamlarında bazen çözemeyecekleri acı veren olaylar veya çözümsüz problemler ile karşı karşıya kalabilirler. İşte böyle durumlarda benim her zaman hatırladığım bir söz var. “Zaman, her şeyin ilacıdır”

Zamanla insanlar durumlara, olaylara farklı bakış açıları veya kabullenmişlik ile yeni gelişmelere uyum sağlamaya çalışırlar ve yaşamlarına devam ederler. İşte bazen insanlar zamanın acıya pansuman olması için farklı yollar denerler.

Milli takımımızın Euro 2008’de oynadığı üç maç, yaşattıklarının çoğu bizleri mutlu vatandaş yaptı. Bütün dünya bizi konuşuyor. Olmayanı olduran, yaşanmıyanı yaşatan turnuvanın en renkli takımı belki en renkli turnuvayı bütün dünyaya yaşatan bir Milli Takım’a sahibisiz.

Hırvatistan maçından sonra sokaklarda halay çeken taraftarları, kamyonların içinde ilginç figürler ile dans eden gençleri, sabaha kadar galibiyeti kutlayan insanları gördükten sonra, aklıma şu soru geldi. Yarı finale çıktığımızda  kutlamalar bu boyuta varıyorsa, şampiyon olduğumuzda neler yapacağız ? Sevincimizin doruğa çıkmasını, ateşli Akdeniz tipinde insanlar olmamızın yanında başka nedenlere de bağlıyorum.Toplum olarak yaşadıklarımız gerek politik gerek ekonomik olarak gündelik yaşantımızda o kadar yoğun ve bunaltıcı oluyor ki, kutlama yapabileceğimiz ilk  ortamda bunu sonuna kadar kullanıp içimizdeki kurtları dökmek hevesindeyiz.Tıpkı gerilen bir lastik gibi...

Milletçe yaşadığımız şu günlerde (bu yazı Almanya-Türkiye maçından önce yazılmıştır.) toplu bir şarhoşluk ve rüya durumu devam ediyor. Sanki herkes bir anda mutluk hapı içmiş ve ülkenin bütün problemi sadece Almanya maçında ilk 11’in nasıl oluşacağı ? Veya  Tolga orta saha da oynar mı ?.Bütün siyasi problemler, enflasyon, borsa durdu. Yaşam çarşamba akşamı veya final maçından sonra bizim için tekrar devam edecek.

Mucizeler kazanma hırsımız ve şansımız...

Bu mucizeler güneşin doğuşunu bile politik mesele yapan suni semboller ile halkın kutuplaşmasına neden olan siyasetciler tarafından yönetilen Türk halkına verilmiş bir mucize. Bu mucize ile birlikte herkes, mutluluk hapından bir doz almış mutlu insanlar…

Kamuoyunda yaratılmış suni problemlere, Türk halkının alışması ve kabullenmesi biraz zaman alacak. Fakat bu mucizeler hepimize bu zaman zarfında yardımcı olacak. Bir Türk vatandaşı olarak dileğim, bu mucizenin hiç bitmemesi daima tek yürek tek vücüt ve mutlu insanlar olarak kalmak hep yarıfinalde hep mutlu kalmak... Gerçekten de sizler “bunun için doğdunuz”