Aristokraside ensest

Viktor APALAÇİ
30 Nisan 2008 Çarşamba

27. Festival’in bitimine 2 gün kala vizyona giren “Vahşi Zerafet / Savage Grace”, eşcinsel sinemanın gözde yönetmeni Tom Kalin’İn ilginç ve sağlam bir sinema örneği.

Eşcinsel bir çiftin kaçırdıkları çocuğu öldürmesini anlatan, 1920’lerde yaşanmış gerçek bir olaya dayanan ilk filmi “Swoon” ile adını duyuran 46 yaşındaki Tom Kalin, “Vahşi Zerafet” ile yine gerçek hayattan alınmış bir aile cinayeti olayını anlatıyor.

27. Festivalde gösterilen 210 film arasında, ticari sinemalardan vizyona giren ilk film olan “Vahşi Zerafet”, İngiltere ve ABD’de ses getirmiş, Amerikan aristokrasininin çelişkilerini dile getiren, 1972 tarihli, Natalie Robins-Steven M.L.Aronson imzalı romandan senaryolaştırılan bu film Tom Kalin’in, Yeni Eşcinsen Sinema’nın ayrılmaz figürü sıfatını hak ettiğini doğruluyor.

Eşcinsellik, ensest denilen aile içi cinsel ilişki, biseksüellik, sınıf atlama, aile içi cinayet gibi çeşitli temaları içinde barındıran filmi, Tom Kalin, gerçeklik duygusuna ulaşan başarılı bir mizansenle işliyor.

Film, aileden gelen bir plastik servetinin gösterişli varisi Brooks Beakeland’la sınıf atlayarak evlenen kızıl saçlı, güzel ve karizmatik Barbara Daly’nin inanılmaz ama gerçek hikayesini anlatıyor. Çiftin çocukları Tony’nin doğumu, aşırı uçların biraraya getirdiği bu evliliğin sallantıdaki dengesini sarsar. Tony büyüyüp eşcinselliğini açık bir şekilde ortaya koydukça, babası tarafından dışlanır. Yalnız ve mutsuz annesine yaklaşır, böylece çok büyük bir çöküşün ve trajedinin tohumları da ekilmiş olur. Babası metresinin yanına taşınıp evi terkedince, Tony ve Barbara yavaş yavaş anne-oğul ilişkisinin doğasından uzaklaşır. Tony kendisini eşcinsellikten vazgeçirmek isteyen annesini mutfak bıçağı ile öldürür.

Karizmatik bir kadının parlak yükselişi ve yıkıcı düşüşünü, zerafet ile şiddet arasındaki çatışma ekseninde anlatan bu etkileyici drama, uluslararası jet sosyetenin bağrında gelişen bir öykü.

Orta sınıftan gelme bir kadın olmanın açığını, zekasıyla, sosyete gülü olarak kapatmaya çalışan filmin kahramanını, Julianne Moore dokunaklı oyunuyla mükemmel canlandırıyor. Ağır depresyon geçiren, ailenin hem katil, hem kurban rolündeki oğlu Eddie Redmayne, kibirli baba rolünde Stephen Dillane, oyuncu kadrosuun başarısına ortak oluyorlar. Bir Amerikan hanedanının çeyrek yüzyıla, dört ülkeye yayılan, sorunlu aile içi ilişkileri, cinsel saplantıları işleyen “Vahşi Zerafet”i kaçırmayın