Elküs-Marcus Ödülleri sahiplerini buldu…

Fakirleri Koruma Derneği’nin iki yılda bir verdiği geleneksel ödüller sahiplerini buldu. Jane Elküs Fazilet Ödülü Mazalto Araf ile Emel Bahar, Josephine Marcus Hayırseverlik Ödülü’ne Lina Filiba ile Beki Rebeka İpekel layık görüldüler. Yasef Yahya Tıp Ödülü David Ojalvo’ya, Yaşar Paker Müzik Ödülü İzi Eli’ye, Kültür Ödülü de Rıfat Bali’ye verildi

Toplum
30 Nisan 2008 Çarşamba

İç Haberler Servisi

Fakirleri Koruma Derneği’nin geleneksel ödülleri 24 Nisan Perşembe günü düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.

Gecenin sunuculuğunu Jale Barun ile Melih Morto üstlendiler.  FKD Yönetim Kurulu Başkanı Elio Behmuaras yaptığı konuşmada söz konusu ödüller hakkında ayrıntılı bilgi aktarımında bulunurken  Musevi Cemaati mensupları arasında hayırseverliği, faziletli kişiliği ile sivrilen müzik ve kültür alanında öne çıkan kişileri derneğin ödüllendirdiğini dile getirdi.  20. yüzyılın başlarında ABD’nin Türkiye Konsolosu Abraham Elküs’ün kızı Jane Selma Elküs adına verilen bu ödül; cemaatte, ailevi görevlerini yerine getiren ve yaşamını insanların sefaletten kurtulması için hayır kurumlarına adayan bir hanıma veriliyor.

 Jane Elküs Fazilet Ödülü’ne bu yıl  Mişne Tora/Öğrencilere Yardım Derneği’nden Mazalto Araf,  Matan Baseter Barınyurt’tan Emel Bahar, Dostluk Yurdu Derneği’nden Vivi Beskenazi,  Or -Ahayim Hastanesi Pembe Melekleri’nden Matilda Debensason,  Göztepe Kültür Derneği’nden Perla Hasan, İhtiyarlara Yardım Derneği’nden Rozi Ojalvo ve Neve Şalom Sinagogu Vakfı’ndan Sara Taragano aday gösterildi.

"Jane Elküs Fazilet Ödülü" Mazalto Araf ile Emel Bahar arasında paylaşıldı.  Josephine Marcus anısına yardım kurumlarında canla başla çalışan bir kadına verilmek üzere verilen  Josephine Marcus Hayırserlik ödülüne  cemaatte çalışmalarından ötürü  Lina Filiba ile dernek ve kurumlardaki özverili faaliyetlerinden dolayı Beki İpekel layık görüldüler.

2003 yılında muayenehanesinde uğradığı saldırıda genç yaşta yaşamını kaybeden Diş Hekimi Yasef Yahya’nın adını yaşatmak üzere tahsis edilen Yasef Yahya Tıp Ödülü ilk kez 2006 yılında verildi.

Bu yıl bu ödülün sahibi İ. Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencisi, Şalom Gazetesi yazarı David Ojalvo oldu.  1992 yılında FKD bünyesinde, müzik alanında öğrenim yapacak bir öğrenciye katkıda bulunulması amacıyla bir fon kuran müzisyen Yaşar Paker adına verilen Müzik Ödülü’nü; bu yıl İzi Eli kazandı.  Eli, Los Paşaros Sefaradis  Las Puertas  albümünün  müziklerini düzenlemek, DYD’nin Masada Oyunun müziklerini aranje etmek gibi faaliyetlerini sürdürüyor.  Kültür Ödülü’ne ise  araştırmacı yazar Rıfat Bali layık görüldü.

Bali’nin 1996’dan bu yana  çok sayıda makalesi, objektif, bilimsel ve bu nedenle de evrensel değere sahip 16 araştırma kitabı yayımlandı. Ayrıca pek çok kitabı da yayına hazırladı. Kitapları genellikle Yahudilik ve Türk Yahudi Cemaati’nin yakın tarihi konu ediniyor. Yazar, kitaplarında yaptığı  detaylı ve titiz araştırmalar sayseinde Türkiye Yahudi Cemaati’nin 20.yy tarihini eşsiz bir çalışma ile ortaya çıkararak bu dönemi hem cemaatin hem de büyük toplumun hafızasına yerleştirme başarısını gösterdi.  Tören süresince adına ödül verilen kişilerin fotoğrafları, aday ve ödül alan kişilerin bilgilerini içeren dialar ekrana yansıtıldı.