Holokost’u simgeleyen tren Berlin’e girdi

Holokost’ta ölüm kamplarına sevk edilen çocukların anısına bir sergiyi içeren buharlı bir trenin, vardığı Berlin’den yolculuğunu Auschwitz’e kadar sürdürmesi bekleniyor

Nelly BAROKAS Kültür
16 Nisan 2008 Çarşamba

“Anma Treni” sergisi 1942–1944 yılları arasında Auschwitz’e gönderilen on binlerce Yahudi çocuğun çaresizliğini gözler önüne seriyor. Berlin’e varan trendeki sergiyi bugüne dek 160 bin kişi ziyaret etti.

İçinde serginin yer aldığı buharlı trenin Berlin’de on gün kaldıktan sonra Almanya’nın birçok tren istasyonlarında durması ve Avrupa’da II. Dünya Savaşı’nın sonlanmasını simgeleyen 8 Mayıs günü Auschwitz’e varması planlanıyordu.

Ancak Almanya tren işletmeleri Deutsche Bahn bu projenin gerçekleşmesine karşı çıktı. Berlin ana tren istasyonu yerine, kentin doğusundaki Ostbahnhof’u önerdi. Deutsche Bahn’ın bu tavrı tepkilere yol açtı. Yapılan eleştirilerde, Deutsche Bahn’ın ileri gelenleri ile 6 milyon Yahudi’yi ölüme gönderen Nazi yönetimi arasında benzerlikler kuruldu.

Almanya’da solcu parlamenter Petra Pau, “Deutsche Bahn tarafından uygulanan ambargo ve projeye verilen zarar, Almanya’nın geçmişteki cürümlerine ışık tutma çalışmalarında karşılaşılan güçlüklerinden biri” açıklamasını yaptı.

Siyasilerin, Berlin belediye başkanının ve Holokost kurtulanlarının protestoları Deutsche Bahn’ın kararını değiştirmedi. Trenin Berlin’in ana tren istasyonu Hauptbahnhof’ta on gün beklemesinin, tren trafiğinde kaosa yol açacağını ileri sürdü.

Die Welt Gazetesi bu konuda, “Anma Treni yolculuğuna devam etmeli” şeklinde bir başlık attı.  Projenin organizatörlerinden Hans-Ruediger Minow; “Geçmişte ve şimdi trenle ilgili üzücü şeyler oluyor. Özellikle savaştan sonra doğan Almanlar, ailelerinin gerçekleri ve yaptıkları vahşeti gizlediklerini öğrendiklerinde utançlarından ağladılar” sözleri ile tepkisini dile getirdi.

Duesseldorf Yahudi Cemaati Başkanı Michael Szentei-Heise, Deutsche Bahn Müdürü Hartmut Mehdorn’u “Yahudilerin trenle sevkini gönül rahatlığı ile düzenleyebilecek bir Nazi” sözleri ile nitelendirdi.

Cumartesi gecesi ellerinde mumlar ve Holokost’ta trenlerle ölüm kamplarına sevk edilen kişilerin adlarının bulunduğu pankartlar taşıyan yüzlerce kişi Berlin Brandenburg Gate karşısında sessiz bir gösteri düzenlediler.