Kraliyet Ailesi’nden Yahudi Merkezi açılışı…

İngiltere Veliaht Prensi Charles ile Cornwall Düşesi Camilla 29 Nisan tarihinde Krakow’da Yahudi Cemaati Merkezi “Clarence House”ın açılışını yapacaklar

Nelly BAROKAS Kültür
16 Nisan 2008 Çarşamba

İngiltere Veliaht Prensi Charles, Krakow’da, World Jewish Relief (WJR) tarafından inşa edilen Yahudi Cemaat Merkezi’nin velayetini üstleniyor. Merkezi Londra’da bulunan World Jewish Relief, dünyanın her tarafında risk altında veya ihtiyaç içinde olan Yahudi toplumlarına yardımcı olan bir kuruluş. 1933’te kurulan WJR, 10 bin Yahudi çocuğu Nazilerden kurtarmayı başarmıştı. Krakow’da açılacak olan merkez, Yahudilere ve Yahudi olmayanlara sosyal, kültürel ve dini kolaylıklar sağlayacak.

İngiltere Veliaht Prensi Charles 1993 ve 2002 yıllarında Krakow’u ziyaret etmişti. Son ziyaret sırasında Holokost kurtulanları ile bir araya gelmiş, onların kötü durumda olmalarından çok etkilenmişti. Prens, Polonya Yahudi Cemaati ileri gelenleri ile görüşmesinde, en acil ihtiyaçlarının neler olduğunu öğrenmek istemişti.

Polonya Yahudileri kendisine, tüm Krakow Yahudilerinin kolayca ulaşabilecekleri, cemaat yaşamını sürdürebilecekleri, bayramları birlikte kutlayabilecekleri bir mekana ihtiyaç duyduklarını söylediler. Prens Charles ülkesine dönünce World Jewish Relief ile ilişkiye girdi. Prensin önerisi ile WJR, merkezi inşa etme çalışmalarına başladı.

Kentteki Temple Sinagogu yakınında inşa edilecek merkezin temel atma töreni 2006 yılının Nisan ayında gerçekleşti. Törende Krakow Yahudi Cemaati Başkanı Tadeusz Jakubowicz, “Bu günü yıllarca bekledik. Majesteleri Prens Charles’a teşekkür ediyorum. O bana söz verip de sözünü tutan tek kişi oldu” demişti. İngiltere Veliaht Prensi Charles ile Cornwall Düşesi Camilla 29 Nisan tarihinde Krakow’da Yahudi Cemaati Merkezi “Clarence House”ın açılışını yapacaklar. Günümüzde Krakow Yahudi Cemaati, dini ve laik etkinliklerde faal olan, çoğunluğu yaşlı, 300 kayıtlı kişiden oluşuyor. Polonya’da Yahudi yaşamının yeniden canlanması son yıllarda gerçekleşti. Ülkenin farklı kentlerindeki Yahudi toplumları giderek organize olmaya din adamları görevlerini layıkıyla yapmaya başladılar.