Coen Kardeşlere Oscar’lar yağdı

Ethan-Joel Coen Oscar ödülleri gecesinin galibi oldular. Dört önemli ödülle Coen kardeşler bu yılki Oscar’lara damgasını vurmuş oldular.

Viktor APALAÇİ Kültür
27 Şubat 2008 Çarşamba

“İhtiyarlara Yer Yok / No Country For Old Men” En İyi Film Oscar’ına layık görülürken, yaratıcıları Ethan ve Joel Coen En iyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo ödüllerini kazandılar. Filmin aktörlerinden Javier Bardem, kiralık katil rolüyle, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ının sahibi oldu. Özetlemek gerekirse, bu yılki Oscar ödülleri dağıtımında Coen’lerden başkasına yer yoktu. Ödüllerini almak üzere 3 kez sahneye davet edilen 2 kardeş alçakgönüllü, heyecansız, olgun ve cana yakın tavırlarıyla gönüllerde taht kurdular. Yaptıkları teşekkür konuşmasında, Coen’ler çocukluk yıllarından beri film çektiklerini söylediler.

Corman Mc Carthy’nin romanından yola çıkarak yazdıkları senaryoda, Coen’ler Texas’ın Meksika hududunda geçen bir öykü anlatıyorlar. Film, o yörede yaşayan Llowelyn Moss’un (Josh Brolin) bir çatışma sonrası, biri ağır olmak üzere, 4 ölü, 5 yabancıyı bulmasıyla başlıyor. Yerde bulduğu 2 milyon dolarlık çantaya el koyan Llowelyn’in peşine azılı bir kiralık katil (Javier Bardem), yörenin yaşlı şerifi (Tommy Lee Jones) ve bir dedektif (Woody Harrelson) düşerler. Uyuşturucu kaçakçıları arasındaki hesaplaşmak kanlı olur.

Suç dünyasının karanlık labirentlerinde dolaşmaktan çok hoşlanan Coen kardeşler filmin ilk yarısıyla izleyiciye müthiş bir gerilim yaşatıyorlar. Bu filmle Amerika’ya kaygılı ve endişeli bir göz ile bakan Coen’ler, kara film geleneğini ısrarla sürdürüyorlar. Akademi üyeleri Ethan-Joel Coen’in olgunlaşmış sinemasını taçlandırmış oldular. İki kardeş, evvelce, 1996’da “Fargo” adlı filmle de Oscar kazanmışlardı.

51 yaşındaki Ethan ve ondan üç yaş büyük ağabeyi Joel Coen’in, filmlerinin sert, kanlı öyküsüne rağmen Akademi üyelerinden tam not alması, Oscar’da radikal değişim olarak değerlendirildi.

Uçsuz bucaksız çöllerde geçen bu şiddet dolu ve ironik kovalamaca, filmin Cannes Festivali’ndeki dünya prömiyerinde, eleştirmenler tarafından, Amerikan westernlerine ithaf olarak karşılanmıştı.

Coen’ler, basın konferansında bu görüşe karşı çıkmış, “Çok kişi bir western yaptığımızı söylediler. Bu doğru değil. Sadece kara film geleneğimizi sürdürmeye çalıştık” demişlerdi.  “İhtiyarlara Yer Yok”ta çizgi dışı, psikopat, zeki ve acımasız bir kiralık katili oynayan İspanyol aktör Javier Bardem, Coen’lerin filmlerinden sık rastlanan azılı suçlu karakteriyle görkemli bir performansa imzasını atıyor. Film, sadece Bardem için bile izlenmeyi hak ediyor. “İhtiyarlara Yer Yok” 7 Mart Cuma günü vizyona girecek.

En İyi Yabancı Film Oscar’ını kazanan “Kalpazanlar / Die Faelscher”, Stefan Ruzowitzky’nin yönetmiş olduğu bir Avusturya filmi. “Kalpazanlar” II. Dünya Savaşı sırasında, Nazilerin savaşın tek galibi olabilmek için yaptıkları kalpazanlık işini anlatıyor. Sahte para basarak diğer ülkelerin ekonomilerini çökertmeye çalışan Naziler, bu iş için kurdukları gruba, el sanatları ve kalpazanlık konusunda uzman olan Salomon Sorowitsch’i de dahil ederler. Sefaletten kurtulmasına rağmen Salomon’un ahlak dışı işleri yapan insanlarla yaptığı işbirliğinin utancı, onu vicdanıyla karşı karşıya getirir. Toplama kampında Naziler için kalpazanlık yapmak zorunda bırakılan ve bu sayede canlarını kurtaran bir grup Yahudinin serüvenini anlatan “Kalpazanlar” En iyi Yabancı Film Oscar’ının kesin favorisiydi. Ödülü kazanması sürpriz olmadı.

Yönetmen Stefan Ruzowitzky yaptığı teşekkür konuşmasında, Naziler yüzünden Avusturya’yı terketmek durumunda kalan, Otto Preminger gibi sinemacıların Hollywood’ta kariyer yaptıklarına atıfta bulundu.

Joseph Cedar’ın “Beaufort”u da En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a aday olan filmi ödül almadı.

Fransız oyuncu Marion Cotillard, Kaldırım Serçesi filmindeki rolü ile En İyi Kadın Oyuncu, Kan Dökülecek filmi ile Daniel Day-Lewis En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar aldılar. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını Tilda Swinton kazandı.