Mafya polisi döver

Viktor APALAÇİ
31 Ocak 2008 Perşembe

Haftanın 2. uyuşturucu mafya konulu filmi, geçen yıl Cannes’da Amerikan sinemasını temsilen yarışan, James Gray’in “Gecenin İki Yüzü / We Own The Night” adlı müthiş polisiyesi. Senaristlikten gelme, yönetmen James Gray, doğma büyüme bir New York’lu olarak, NY polisinin mafya karşısında, zaman zaman aciz durumda kaldığını çarpıcı bir sinema diliyle anlatıyor.

“We Own the Night / Geceler Bizim” NY kriminal polisinin sloganı. James Gray “N.Y. sokaklarında devriye gezen polislerin hayatta kalmaları dahi, onların birer kahraman olduğunu göstergesidir” diyor. Bir polisin katledilişini anlatan bir gazete haberinden yola çıkarak James Gray’in senaryosunu yazdığı “Gecenin İki Yüzü”, Scorsese’nin Oscar şampiyonu “Köstebek” ile akrabalıklar taşıyor.

NY Suç dünyasının en ince ayrıntılarıyla perdeye taşıyan, son derece sağlam ve iyi anlatılmış filmin kahramanları iki kardeş. Bobby (Joaquin Phonix) başarılı bir gecekulübü yöneticisidir. Rus patronlarından, babasının (Robert Duvall) ve kardeşinin (Mark Whalberg) polis olduğunu gizler. Gerçeği sadece Puerto Rico’lu sevgilisi (Eva Merdes) bilmektedir.

Uyuşturucu trafiği yapan gece kulübü, Bobby’nin polis kardeşi tarafından basılınca, polis baba-oğul Rus Mafyasının ölüm listesine girerler. İki ateş arasında kalan, babasının hangi tarafta olacağını karar vermeye zorlanmasıyla, Bobby saf değiştirir. O artık kendisini çok seven patronunun hedefi haline gelmiştir. 1998’de New York’ta yapılan yeni bir uyuşturucu türünün, büyük bir suç dalgasına neden olmasından harekete geçen James Gray, pilisin çaresizliğini sergilediği birçok sahnede gerçekliği yakalamayı başarmış.

Filmin NY yeraltı dünyasını anlatmada, bence haftanın benzer konulu filmi “Amerikan Gangsteri”nden daha başarılı. Müthiş senaryosu, özenli mizanseni, dinamik kurgusu, başarılı oyuncu kadrosu, atmosfer yaratmadaki becerisiyle, “Gecenin İki Yüzü” 1. sınıf bir polisiye olmuş.

Bir önceki filmi “The Yards”da olduğu gibi, James Gray, fetiş aktörleri Joaquin Phoenix ile Mark Whalberg’den tam verim almış. Eski tüfeklerden Robert Duvall ve iyi oyuncu Eva Merdes’in de katkılarıyla filmin oyuncu kadrosunun performansı çok başarılı.