“Aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni” mi?

Birçok eleştirmen Kar Wai’ye, sinemanın en başarılı aşk filmleri yönetmeni gözüyle bakıyorlar. Bu kanaati paylaşmamakla birlikte, sanatçının filminin merkezine yerleştirdiği melankoli ve işlediği ilginç temalarla, “Benim Aşk Pastam” ile, sevgi arayışı üzerine seviyeli ve kişilikli bir film yaptığına inanıyorum.

Viktor APALAÇİ
23 Ocak 2008 Çarşamba

Romantik ve melankolik “Benim Aşk Pastam” Çinli Wong Kar Wai’nin ABD’deki ilk filmi

Günümüz toplumunun en önemli sorunlarından, sevgi açlığı, yalnızlık, terkedilme ve iletişimsizlik temalarını işleyen film, mutsuzuk, kaybedilenin değerini anlama, kendini boşlukta hissetme gibi yan temalarının da hakkını veriyor. Sinemadaki ilk rolünde, şarkıcı Norah Jones başta olmak üzere filmin görkemli oyuncu kadrosu çok başarılı

Wong Kar Wai, Ang Lee, Kim Ki Duk, Takashi Kitano, Uzakdoğu’dan dünya sinemasına damgasını vuran önemli yönetmenler. “Chunking Ekspresi” ve “Düşkün Melekler” ile adını duyuran Hong Kong’lu Wong Kar Wai’nin adı “Aşk Zamanı” “2046”, “Mutlu Beraberlik” filmlerinin ardından, “aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni” ne çıktı.

“Benim Aşk Pastam / My Blueberry Nights”tan sonra birçok eleştirmen Çinli ustaya, sinemanın en iyi aşk filmleri yönetmeni gözüyle bakıyorlar.

Bu kanaati paylaşmamakla birlikte, sanatçının filminin merkezine yerleştirdiği melankoli ile, “Benim Aşk Pastam”da, sevgi arayışı üzerine seviyeli bir film yaptığına inanıyorum. 5 kahramanının dördünün sevgilileri tarafından terkedildiği bu filmde, Kar Wai günümüz toplumunun en önemli sorunlarından, sevgi açlığı, yalnızlık, terkedilme ve iletişimsizlik temalarını işliyor.

Film, mutsuzluk, kaybedilenin değerini anlama, kendini boşlukta hissetme gibi yan temaların da hakkını veriyor.

Wong Kar Wai, 2006’da jüri başkanı sıfatıyla gittiği Cannes’a, geçen yıl festivalin açılışını yapan yarışma filminin yönetmeni olarak katıldı. ABD’de ve İngilizce çektiği bu ilk filminde, Amerikan toplumu ve kültürüne yabancı gözüyle bir bakış atıyor.

Bu işi kendisinden önce başarıyla yapan Alman Wim Wenders (Paris Texas), İngiliz Mike Figgis (Elveda Las Vegas), Sırp Emir Kusturica (Arizona Rüyası) gibi, yabancı gözüyle Amerikan kültürünün inceliklerini gözlemliyor. Kahramanlarının ortak yönü, sevgililerini kaybetmeleri ve bir sevgi arayışı içinde olmaları.

YABANCI GÖZÜYLE AMERİKAN KÜLTÜRÜ

Kar Wai’nin, Lawrence Block ile müştereken yazdığı senaryo, terk edilmiş bir insan resmi geçidini andırıyor. Hayatının son 5 yılını paylaştığı sevgilisi tarafından aldatılan ve terkedilen Elizabeth (Norah Jones), çekip giden Rus sevgilisinin yolunu gözleyen bar sahibi Jeremy (Jude Law), karısı tarafından aldatıldığı için teselliyi alkolde arayan polis memuru Arnie (David Stratairn), hep  kırık kalpli ve aşk acısı yaşayan kişiler.

Mutsuzluğunu unutmak için mekan değiştirme kararını alan Elizabeth, Memphis ve Las Vegas’a doğru yola çıkar. Bir araba satın alabilecek parayı kazanmak için muhtelif yerlerde garsonluk yapar. Bu arada, Las Vegas’taki babasını yıllar önce terketmiş, delişmen kumarbaz Leslie (Nathalie Portman) ve acılı polisin filozof karısı Sue Lynne (Rachel Weisz) ile tanışır.

Bu kişileri tanıdıkça, olgunlaşan genç kadın, yalnızlığın gerçek derinliğini hisseder. Çıkış noktasına dönerek noktaladığı yolculuğu, bar sahibi Jeremy’nin yanında, gerçek aşka kavuşabilecek midir?

Elizabeth’in kendini bulma yolculuğu, tipik Amerikan bir yol filmi formatında anlatılır. Kar Wai’nin filmlerinin görsel başarısına ortak olan görüntü yönetmeni Christopher Doyle, “Benim Aşk Pastam”da yerini başka bir ustaya, Darius Khondji’ye bırakmış.

AŞK ACISINDAN “YOL FİLMİ”

Deneyimli kameraman Khondji, nefis görüntüleriyle Kar Wai’nin şiirli anlatımına destek olmuş.

Yönetmen Kar Wai, Norah Jones’un “Come Away With Me” adlı parçasını dinlerken aldığı ilham ile bu projeye soyunmuş ve başrolü ilk kez kameranın karşısına geçen Norah Jones’a vermiş. Jones, Jude Law gibi karizmatik bir oyuncunun karşısında ezilmiyor, rolünün hakkını veriyor. İkilinin başaşağı öpüşmeleri geçen yıla damgasını vurmuş ve Fransız öpücüğünün saltanatına son vermişti.

Filmin görkemli oyuncu kadrosunda, her daim mükemmel, İngiliz aktris Rachel Weisz, son yılların gözde karakter oyuncusu David Straithairn, İsrail doğumlu aktris Nathalie Portman, filmin başarısına ortak oluyorlar.

Film adını, Jeremy’nin barında, menüde yer alan bir çilekli (yabanmersinli) pastadan alıyor. Filmin, yalnızlıklarını paylaşan iki kahramanı, geceler boyu süren sohbetlerini, tadını paylaştıkları bu pasta ile sürdürüyorlar.

Nefret ettiğim “Aşk Zamanı” ve “2046” gibi filmlerin, sempati duymadığım yönetmeni Kar Wai’nin romantik ve kişilikli filmi “Benim Aşk Pastam”ı izlemekten keyif aldım.