Futbolumuzdaki güzel şeyler…

Kanadalı iş adamı Alex Shnaider`in Maccabi Tel Aviv takımının şimdiki sahibi Loni Herzikoviç ile bir anlaşmaya yaparak kulübün kontrolünü eline geçirecek kadar hisseyi satın alması bekleniyor

Spor
9 Ocak 2008 Çarşamba
Rudi DİRİMAN

Cuma günü büyüteç sırasının bende olduğunu fark ettiğim zaman içinde anlamsız bir huzursuzluk oldu.Tahminim olaylı geçen derbi sonrası hakem hataları,taraftar kavgaları ve federasyon tartıºmaları ile bir futbol gündeminde pazartesi yazısının da bu gündemden  etkilenerek yazacak olmaktan duyduğum huzursuzluk.Yine Türk futbolunun kurtulması için dilekler istekler arzular ile biten köºe yazıları….
Hafta sonundaki derbinin ardından ne beklediğimiz gerginlik, ne hakem hataları ne de olayları tv köºelerinden izledik. Açıkçası bu da içimdeki ºüpheleri bir anda yazı yazmak için hevese dönüºtürdü. Bu  esen olumlu havanın en büyük kahramanlarından biri sanırım maçın hakemi Fırat Aydınus. Hakemler için aslında konuºmak adetim değildir. Fakat bu derbi maçını yöneten Fırat Aydınusun değiºik bir havası vardı. En azından suratında maçın gerginliği yoktu.
Bunu diyaloglarına da yansıttığı ortaydı. Bütün futbolcularla karºılıklı diyalogları ile futbolculara güven verdi. Futbolcular karºısında güçlü ve hep dimdikti. Açıkçası sahalarımızda alıºık olmadığımız bir hakem vardı. Derbinin olaysız geçmesi, sahada baºarılı bir hakem ve kavgasız bir derbi. ݺte bunlar futbolumuzdaki güzel ºeyler…
Bu hafta Premier Ligden gelen haberler ve görüntüler, Türk futbolu adına gurur vericiydi. Derbinin gölgesinde kalsa da bu hafta Tuncay’ın Middlesbrough- Arsenal karºınlaºmasında ki futbolu gurur vericiydi. Tuncay bu maçta ilk onbirde ve forvet olarak ileri uçta görev aldı. Bana Real Socieda’dı sürükleyen Nihat’ı hatırlattı. Tuncay’ın kendisini son vuruºlarda biraz daha geliºtirmesi gerekiyor. Avrupa liglerinde kendini kanıtlamıº bir kaç futbolcumuzun bulunması Avrupa ºampiyonasında bizim için önemli bir etiket olacaktır. Bu da futbolumuz için bir baºka güzel ºey…
Bunlara ek olarak Beºiktaº seyircisinin ºu müthiº tezahüratları var. “ Dale Cavesa, Dale Boca” orijinal ismi olan ve herkesin izlemekten büyük keyif aldığı tribün gösterisi. Açıkçası Beºiktaº bu yıl taraftarı ile hem yönetimin hem de futbol takımının önüne geçmiº durumda. Bursaspor karºılaºmasında Beºiktaº baºkanın arkadaºları ile düºtükleri durumu, futbolun güzelliklerinden bahsettiğim bu yazımda ne eleºtirmek ne de anlatmak istiyorum.
Bunların yanı sıra yine Trabzonspor ve Gençlerbirliği arasında oynanan seyir zevki yüksek bir karºılaºma;2- 0 dan 2- 2 skora ulaºan Gençlerbirliği ve son dakika da Gökdenizin gölü ile galibiyete ulaºan bordo mavililer.
Varmak istediğim nokta örnek olarak alabileceğimiz bu hafta gibi, doğru bakıº açısı ile bakıldığı zaman, yıkıcı değil yapıcı olabildiğimiz sürece bu ligden keyif alınabilecek olaylar durumlar ve hatta hakemler bulunmakta.