İsrail, 118 milyon dolarlik vergi gelirini Filistin Hükümeti`ne transfer et

Mart ayından beri BBC muhabiri Alan Johnston`u elinde tutan İslam Ordusu örgütünün sözcüsü Hamas tarafından tutuklandı

Kavram
9 Ocak 2008 Çarşamba

İsrail, Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ı desteklemek amacıyla, FÖY’e 118 milyon dolar değerinde vergi geliri transferini gerçekleştirdi. Filistinliler adına İsrail tarafından toplanan vergi gelirlerinin kalanı, altı ay içinde Abbas hükümetine transfer edilecek.
Transfer kararı, geçen hafta Başbakan Ehud Olmert’in yardımcıları ve Abbas arasında gerçekleşen toplantıda alındı. Filistinli yetkililer İsrail’in 600 milyon dolar cıvarında vergi gelirini elinde bulundurduğunu tahmin ediyor.
İsrail, 1 Şubat 2006’da Hamas’ın seçimleri kazanması üzerine vergi transferini durdurmuştu. Yeniden başlatılan transferler, Hamas’ın Haziran ayında Gazze’yi ele geçirmesi üzerine Abbas’ın Batı Şeria’da kurduğu olağanüstü hal hükümetine yapıldı.
Filistinli yetkililer, bu paranın oldukça hayati olduğunu, aynı zamanda Maliye Bakanı da olan Başbakan Salam Fayad’ın işçilere maaşlarının bu hafta ödeneceğine dair taahhütte bulunduğunu söyledi. Yetkililer, Fayad’ın Gazze’deki hükümet çalışanlarına da ödeme yapmayı amaçladığını, böylece Abbas’ın tüm Filistinlileri temsiliyet iddasının altını çizdiğini belirtti.
Hamas sözcüsü Gazi Hamad, paranın İsrail’in bir hediye ya da lütfu olmadığını söyledi. “Bence bu para herhangi bir koşul ya da müzakere olmadan ödenmeli” dedi. İsrailli üst düzey bir yetkili ise, ödeme çizelgesi üzerine yapılan toplantının ardından, “Üzerinde anlaşılması gereken herşey üzerinde anlaşmaya varıldı. 1 Temmuz’dan itibaren vergilerin otomatik fransferi yapılacak” dedi.