Hamas`tan İsrail`e Kassam füzeleri, Bariş Gücü`ne

Gazze`de kontrolü elinde bulunduran Hamas, İsrail`e yönelik roket saldırılarına başladı. Hamas ayrıca, El- Fetih`in bölgede uluslararası güç bulundurulması yönündeki girişimine büyük tepki gösterdi

Kavram
9 Ocak 2008 Çarşamba
Hamas’ın silahlı kanadı İz a Din al- Kassam, Gazze’den İsrail’e yapılan saldırıları yeniden başlattı. Geçtiğimiz iki günde en az üç füze İsrail’e yönlendi.
Daha önce İslami Cihad gibi örgütler tarafından organize edilen roket atışlarına Hamas’ın da karışmasının ana nedenin İsrail Savunma Kuvvetlerinin son dönemlerde yaptığı operasyonlar olabileceği düşünülüyor. Batı Şeria’da yürütülen operasyonlarda yedi Filistinli hayatını kaybetmişti. Hamas’ın askeri kanadının, İsrail operasyonlarına karşılık vermemesi durumunda Filistinliler arasında itibar kaybetmekten çekindiği ve roket atışlarına bu nedenle başladığı düşünülüyor.
Ahmet al- Jabari  yönetimindeki askeri kanadın roket atışları, örgütün siyasi yönetiminin itirazlarına rağmen devam ediyor.
Öte yandan aralarında El Fetih üyelerinin de yer aldığı bir grup Hamaslı, bölgede düzeni korumak adına bir güvenlik birimi kurdu. Bu grubun asıl amacının Mısır sınırını kontrol altına almak olduğu belirtildi.  Bu çabaların Gazze’nin güneyindeki Rafah kentine istikrar getirmesi bekleniyor. Hamas bu girişimlerinin sonucunda Mısır sınırının yeniden açılmasını istiyor. Geçtiğimiz ay Hamas ve El- Fetih arasındaki çatışmalar sırasında 6.000’den fazla Filistinli Mısır sınırına yerleşmişti.
Birkaç gün önce Filistin polis gücü, Gazze sokaklarını kontrol altına almaya başladı.  Geçmişte El- Fetih kontrolü altındaki polis güçleri Hamas’a karşıydı. Hamas, bölgede kontrolü ele geçirebilmek adına, polis güçlerini Hamas taraftarları ile yeniden yapılandırdı.
Hamas Gazze’deki hakimiyetini vurgularken, Abbas taraftarları Batı Şeria’da birçok Hamas taraftarını tutuklayarak silahlarını elinden aldı. Abbas’ın kuvvetleri yaptıkları açıklamada, Hamas’ın özel bir birlik kurma çabası içinde olduğunu belirtti. Askeri olmayan bu kuvvetler daha çok halk içinde kamuoyu yaratarak ilerliyor. Hamas’ın daha önce kurmuş olduğu benzer bir grup, El- Fetih’in  Gazze’deki yenilgisinde önemli rol oynamıştı.
Bu arada Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Yaser Abdrabbo, içinde Türkiye’nin’de bulunduğu barış gücünün bölgeye yerleştirilmesini istediklerini belirtti. Mahmut Abbas da yaptığı açıklamalarda bölgede istikrarın sağlanmasının temel hedefleri olduğunu, istikrarın Mısır ile sınır ilişkilerini düzeltmeyi de kapsayacağını belirtti.
Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları ise, Gazze Şeridi'ne çok uluslu güç konuşlandırılmasına karşı çıkıyor. Örgüt böyle bir gücü işgal kuvveti olarak değerlendireceklerini ve karşı saldırıya geçeceklerini açıkladı.
Fransa'da Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşen Abbas, Gazze Şeridi'ne uluslararası güç konuşlandırılması teklifinde bulunmuş, bu öneri Hamas yanlısı İslami Cihad ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nce sert tepki ile karşılanmıştı.

FÖY Batı Şeria’da Hamas altyapısını çökertiyor

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a bağlı kuvvetler, Batı Şeria’nın çeşitli şehirlerinde Hamas’a yakınlığı ile tanınan silahlı gurupların merkezlerine baskınlar düzenliyor, silahları topluyor, üyeleri tutukluyor.
Gazze’nin Hamas’ın askeri kontrolüne geçmesinden sonra aynı senaryonun tekrarlanmasını önlemek isteyen Abbas hükümeti geçtiğimiz hafta Batı Şeria’da sokakta silahlı dolaşmayı ve silah satışını yasaklamıştı. Bu arada FÖY kuvvetleri Hamas’ın askeri kanadı ile işbirliği yapan Hamas’lı milletvekillerini de tutuklamaya başladı.
Mahmud Abbas’ın Hamas’ı terörist örgüt ilan etmesinden sonra başlayan soruşturmalarda bugüne kadar onlarca Hamas militanı tutuklanarak cezaevlerine kondu.