İsrail, Suriye ile bariş yapabilir

16/04/2007Pazartesi günü 2. Dünya Savaşı sırasında yapılan Yahudi soykırımını anmak için dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar, en büyük Nazi toplama kamplarından biri olan Auschwitz-Birkenau kampına geldi.

Kültür
9 Ocak 2008 Çarşamba

                                                              17/04/2007

Londra’daki Aşark Al-Avsat isimli Arap gazetesi pazar günkü sayısında yayınladığı habere göre İsrail ile Suriye olası bir anlaşmaya imza atabilir açıklamasını yaptı. Bu haberi ABD eski Başkanı Bill Clinton ile yapılan bir röportaja göre yayınladı. Bill Clinton yaptığı açıklamada “İsrail ile Suriye 35 dakika içinde anlaşma imzalayabilir” dedi. Clinton’un bu açıklaması bazı çevrelerde neden 30 ya da 40 dakika değil de 35 dakika gibi sorulara şüpheli ve alaycı bir şekilde karşılandı.

Clinton Arap gazetesine verdiği demeçte kendi başkanlığı yıllarında imzalanan “Wye River Plantation” anlaşmasının Suriye ile İsrail arasındaki barışın temelini oluşturabileceğini bildirdi. Clinton, 2004 yılında yazdığı “My Life” adlı kitabında belirttiği gibi 2000 yılında Suriye, Netanyahu başbakanlığındaki İsrail’den daha ılımlı idi. Clinton bu açıklamasını Netanyahu’nun Golan tepelerini boşaltmasının ABD ile yapacağı askeri anlaşma şartına bağladı.