Herzl Daği`nda Etiyopyalilar için anit inşa edildi

İsrail`e göç etmeye çalışırken hayatlarını kaybeden dört bin Etiyopyalı Yahudi anısına Kudüs`teki Herzl Dağı`nda bulunan mezarlığın yanına inşa edilen anıt devlet töreni ile açıldı

Toplum
9 Ocak 2008 Çarşamba

Yaşadıkları eziyetten kaçarak İsrail’e sığınmak üzere yola çıkan fakat yolda hayatını kaybeden dört bin Etiyopyalı Yahudi’yi anmak adına, 21 Mart’ta Kudüs’teki Herzl Dağında yapılan anıtta toplanıldı. Düzenlenen törene Başbakan Ehud Olmert, Bakan Ze’ev Boim ve Etiyopyalı dini liderler katıldı. Etiyopya dilinde Geez’de ölenler için dua edildi. Olmert ve Boim, Etiyopyalı Yahudileri İsrail’e bağlılıklarından dolayı ve gece yarısı evlerini geride bırakarak hayallerinin peşine gitmelerini övdüler. Sudan’da ölenler için yapılacak devlet anma töreni her yıl 16 Mayıs tarihinde gerçekleşecek.

Soyguna, tecavüze uğrayan, malları yağmalanıp, açlıkla, hastalıkla ve ölüm ile boğuşan Etiyopyalı Yahudiler, 1970’lerde Sudan’dan geçerek İsrail’e varma umudu ile yola çıktılar. Sudan’daki kamplarda kalan binlerce kişi Moşe Operasyonu ile hava yoluyla gizlice İsrail’e taşındı. Ancak, basın bunu duyurunca bu operasyon durdurulmak zorunda kalındı.

Bu zorlu yolda dört bin’den fazla Etiyopyalı Yahudi hayatını kaybetti ve Yahudi geleneklerinde bir cenaze töreni uygulanamadı. Bazıları ise yolculuk sırasında kayboldu ve akıbetleri hala bilinmiyor.

Bir anıta sahip olmak için yıllarca uğraş veren Uri Rada, “Sonunda yas tutabileceğimiz bir yerimiz oldu.  Sonunda, anılarımıza sahip çıkıp, sevdiklerimizi anabileceğimiz düzgün bir yerimiz oldu” dedi. Kiryat Gat’ta yaşayan 40 yaşındaki Rada, 1984’te İsrail’e göç etti ve anıtın yapılması için uğraş vermeye başladı. Rada “Birçok aile mahvedildi ve bu dünyada hiçbir anıları yok.” dedi. Rada ayrıca “20 küsur yıl geçmiş olmasına rağmen, İsrail’de hiçbir psikolojik tedavi görmediler ve hala geçirdikleri travmanın etkisindeler.” dedi. Herzl Dağında ülke mezarlığında yer alan anıt Rada’yı ve İsrail’de yaşamlarını sürdüren Etiyopyalıları çok memnun etti. Rada, “Bence, anıtı ülkenin kahramanlarının ve ülkeyi tasarlayanların yanına dikmek Sudan’dan ölen sevdiklerimizin anılarını onurlandırır. Bu Siyon yolunda Siyon’un hayalini kurarken ölen Etiyopyalı Yahudiler’e bir teşekkür olacaktır.” dedi.